1. Aktualności
  2. Polska

Bychawa (OSM): Podwyżki cen zakupu stosowane przez handel są kosmetyczne

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© bychawa (osm)

– Mleczarstwo i spółdzielczość rządzą się własnymi prawami. Zakłady wymuszają coraz większą konkurencję i rywalizują między sobą zamiast współpracować – mówi Forum Mleczarskiemu Ewa Bartnik, Prezes Zarządu Bychawa (OSM).

Wszyscy jednak odnotowują, że dostawcy surowca się starzeją i osiągając wiek 60+ często zapada decyzja o zaprzestaniu produkcji mleka. Następcy nie zawsze chcą kontynuować rodzinne tradycje, bo to oznacza przywiązanie do codziennej i intensywnej pracy, czego nie ma na przykład przy produkcji roślinnej, gdzie jest sezonowość pracy. 

– Z jednej strony mamy coraz wyższe koszty surowców i mediów, a z drugiej strony podwyżki cen produktów są kosmetyczne. Szukamy więc oszczędności m.in. podjęliśmy decyzję o rezygnacji z kotłowni węglowej oraz budowie kotłowni na gaz ciekły LNG (Bychawa nie jest zgazyfikowana, stąd LNG). Na terenie zakładu zostanie zainstalowany zbiornik na gaz ciekły. Otrzymaliśmy już dotację unijną na tę inwestycję.

– Nasz zakład specjalizuje się w produkcji twarogów i masła. Naszą szansę widzimy w produkcji tych wyrobów w sposób tradycyjny, bez dodatku barwników i konserwantów. Na takie produkty, wytworzone lokalnie rysuje się wyraźny popyt w dużych miastach. Stąd płyną liczne zapytania konsumentów o obecność podczas lokalnie organizowanych targów zdrowej żywności jak tych na warszawskim Ursynowie. Konsumenci kupują często większy zapas, gdyż takich produktów nie mają w sklepach w swojej okolicy, a chcieliby spożywać produkty naturalne i prawdziwie smakujące. Mleczarnia w Bychawie ma certyfikaty: „Jakość Tradycja”, a to oznacza, że produkujemy tak jak przed laty tj. z zachowaniem tradycyjnych receptur – dodaje Ewa Bartnik, Prezes Zarządu Bychawa (OSM).

Ostatnie wiadomości o firmie