1. Aktualności
  2. Świat

Irlandia: Najwięksi producenci mozzarelli na świecie stawiają serownię za 130 mln euro.

Źródło: Enterprise Ireland
Autor: Janusz Górski

Glanbia poprzez spółkę typu joint-venture Glanbia Cheese wystawi razem z Leprino Foods serownię w Portlaoise, w hrabstwie Laois, w Irlandii. Inwestycja wspierana jest przez rząd irlandzki poprzez Enterprise Ireland, strukturę specjalizującą się w przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Nowy zakład wytwarzać będzie 45 tys. ton sera typu mozzarella rocznie. Zatrudnienie znajdzie tu 78 osób.


Glanbia i Leprino Foods już od dawna współpracują w ramach spółki typu joint-venture. W 2000 roku uruchomiono spółkę , który pobudowała zakład produkcyjny w Llangefni (Walia) i w Magheralin (Północna Irlandia). Glanbia jest wiodącym producentem serów typu mozzarella w Europie.
Glanbia specjalizuje się w rozwiązaniach żywnościowych na bazie składników mleczarskich. Jej roczny obrót za 2017 rok wyniósł 3,6 mld euro. Zatrudnia 6 600 osób i jest obecna w 32 krajach świata. Leprino Foods Company, z siedzibą w Denver (Kolorado) specjalizuje się w produkcji serów premium oraz składników na bazie mleka. To także największy producent mozzarelli na świecie i liczący się dostawca laktozy, białek mleka i serwatki. Obecny jest w ponad 40 krajach świata.