1. Aktualności
  2. Świat

Drinktec 2013: Powrót do naturalnych dodatków

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Metody naszych babć są wciąż żywe, a naturalne surowce jako dodatek do żywności przeżywają swój renesans. Jako nośnik naturalnych witamin oraz składników mineralnych, budzą większe zaufanie konsumentów studiujących coraz uważniej skład produktów – taki wniosek płynie z rozmów jakie przeprowadziło Forum Mleczarskie z menadżerami firm oferujących dodatki do żywności na targach drinktec.


Dodatki, które w brzmieniu swojej nazwy kojarzą się bardziej chemicznie lub medycznie sugerują konsumentom coś niesmacznego lub smakującego jak farmaceutyki. Dlatego wzbogacanie żywności żywnością (tj. antocyjany, polifenole, błonnik z warzyw i owoców), czyli ekstraktami naturalnymi może być bardziej celnym posunięciem rynkowym dla wielu przedsiębiorstw branży spożywczej.
Z wielu projektów dla branży spożywczej realizowanych przez dostawców dodatków widać, że w grupie projektów żywności funkcjonalnej najlepiej rozwija się segment żywności wzbogacanej w witaminę A, C, B6, B12, a w grupie mikro- i makroelementów: magnez, wapń i potas.
Drinktec to targi dla napojów i płynnej żywności realizowane w monachium b=na terenie kompleksu targowego Messe Muenchen. W tegorocznej edycji wzięły w udział liczne firmy dostarczające dodatki do żywności, rozwiązania w postaci kompletnych linii technologicznych, rozwiązania higienizacyjne, opakowaniowe oraz transportowe dla żywności.