1. Aktualności
  2. Świat

Arla Foods stawia na inwestycje

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski

W 2013 Arla Foods będzie inwestować w szereg mleczarni, będzie rozwijać ich potencjał, racjonalizować produkcję, poprawiać wpływ na środowisko, sprawność, jakość i innowacyjność – takie wnioski płyną z nowych deklaracji firmy. Arla zamierza wyłożyć na ten cel łącznie ok. 270 mln € (po przeliczeniu z DKK). To 3% zakładanych przychodów firmy (dla porównania w 2012 roku było to 3,4%). Przeznaczeniem produkcji z założenia będą rynki poza UE.

40% inwestycji będzie przeznaczonych na rozwijanie potencjału produkcyjnego. Drugim wielkim celem będzie racjonalizacja kosztów produkcji. Povl Krogsgaard odpowiedzialny za ten program inwestycyjny w Arla Foods mówi o zmniejszenie kosztów produkcji o 335 mln € do 2015 roku. Tylko w tym roku Arla wyda na ten cel równowartość ok. 50 mln €.
Największą inwestycją Arla Foods w 2013 roku będzie budowa kompletnie nowego zakładu w Nr. Vium w Danii, które będzie produkował wysoko przetworzone półprodukty laktozowe na bazie serwatki dla odżywek dla dzieci. Arla wyłoży w tym celu 120 mln €, z czego 1/3 będzie wydana w 2013 roku. Zakład nabędzie gotowość operacyjną z końcem 2014 roku. Pełna gotowość przewidziana jest na 2016 rok.
Inwestycje Arla Foods popłyną również do zakładu Pronsfeld w Niemczech (31 mln €) na zwiększenie produkcji mleka w proszku i masła. Zakład w Taulov w Danii otrzyma zaś 29 mln € na rozwinięcie produkcji serów.
Około 19 mln € Arla Foods przeznaczy na redukcję emisji CO2, co umożliwi zmniejszenie całkowitej wielkości emisji o 2%. Jest to część celów strategicznych zakładających redukcję emisji o 25% do 2020 roku. Zmniejszeniu ulegnie zużycie prądu o 1,5%, co będzie równoważne rocznemu zużyciu w 8200 gospodarstwach domowych rocznie.