1. Komunikaty
Polska

Wybieram Polskie produkty mleczarskie

Źródło: PIM
Autor: Janusz Górski
© pim

Na całym świecie prowadzone są badania naukowe, które dostarczają wielu dowodów, iż mleko i produkty mleczne należą do najbardziej wartościowych. 

Spożycie mleka i produktów mlecznych w Polsce pozostaje wciąż na niskim poziomie. Zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia osoby dorosłe powinny spożywać minimum 2 porcje produktów mlecznych dziennie. Głównym powodem, dla którego powinniśmy włączyć do diety mleko i produkty mleczne jest zawartość dobrze przyswajalnego wapnia. 

Szklanka mleka zawiera 1/4 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na wapń, ilość tę można zastąpić szklanką jogurtu lub kefiru, 2 plasterkami żółtego sera, kostką sera twarogowego, 2 opakowaniami twarożku ziarnistego lub 2 opakowaniami serka homogenizowanego. W swojej diecie warto też uwzględnić produkty fermentowane zarówno tradycyjne (mleko zsiadłe, jogurt, kefir, maślanka) jak i te nowej generacji (biojogurty, mleko acidofilne), które w swoim składzie zawierają szczepy bakterii o udokumentowanych właściwościach probiotycznych. 

W sklepie podczas dokonywania decyzji zakupowych zachęcamy do zwracania uwagi na skład i kraj pochodzenia produktu. Wybierajmy polskie produkty mleczarskie, które powstają w najwyższej jakości mleka. Mleko wyprodukowane przez polskich rolników trafia do najnowocześniejszych w Europie zakładów mleczarskich, które w ostatnich latach przeprowadziły ogromne inwestycje, zakupiły najnowsze linie technologiczne, na których mogą produkować bardzo wydajnie i przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych.

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Warte przeczytania