1. Komunikaty

Poznaj dobrą żywność - relacja z pikniku

Źródło: Lazur (SM)
Autor: Barbara Wiercińska

12 czerwca 2010 roku już po raz drugi w pięknych ogrodach SGGW odbył się Piknik Poznaj Dobrą Żywność. W tym roku w pikniku wzięło udział 100 firm z 600 produktami. Nie zabrakło przedstawicieli najwyższych władz m.in. Marka Sawickiego-Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemara Pawlaka-Ministra Gospodarki, Alojzy Szymański Rektor Szkoły Głównej Handlowej Gospodarstwa Wiejskiego.

Celem Programu PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. Znak PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych.
Bogatą i smaczną ofertą przyciągały stoiska firmowe począwszy od mleka i przetworów mlecznych przez mięso i jego przetwory, ryby, owoce morza i ich przetwory, owoce, warzywa, zboża i ich przetwory, grzyby i ich przetwory, napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe, wody mineralne, miód, wyroby cukiernicze i ciastkarskie, zioła i przyprawy, tłuszcze spożywcze, oraz wyroby mieszane.
Wspaniałą lekcję gotowania zaaranżował Karol Okrasa. Pod czujnym okiem samego Mistrza żony ambasadorów przygotowywały oryginalne i smaczne potrawy, którym dzielnie dopingowała Monika Richardson.
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Spółdzielni Mleczarskiej Lazur, producenta wyśmienitych serów pleśniowych. Lazur przygotował bogatą ofertę gastronomiczną m.in. degustację serów, serwowano pyszną zupę serową, sałatkę lazurową. Wielką furorę robiły sery lazur zapiekane w cieście, podawane na ciepło z sosem bakaliowym.
− Jestem dumny, że Lazur jest posiadaczem znaku najwyższej jakości. Nasze sery od wielu lat utrzymują się w czołówce najlepszych produktów na rynku. Chętnie je wybierają i kupują konsumenci w Polsce i na świecie. Produkty oznaczone znakiem jakości PDŻ mają pomagać klientowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu o wysokich standardach jakości i bezpieczeństwa – stwierdził Zenon Michaś Prezes Lazur (SM).
Imprezę prowadził dziennikarz i konferansjer Irek Bieleninik.
Nie zabrakło występu zespołów ludowych, dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę zwróciły dziewczynki z Zespołu Gwiazda pod kierunkiem Aliny Janikowskiej z MDK w Ostrowie Wielkopolskim. Program przygotowany przez zespół był bardzo urozmaicony: począwszy od tańca klasycznego, ludowego po step irlandzki, a na elementach baletu kończąc. Wielki entuzjazm wzbudził gigantyczny Ser Lazur błękitny i gromada biegających myszy – będące elementem przygotowanego przez zespół serowego spektaklu. Warto nadmienić, że Lazur (SM) od wielu lat sprawuje mecenat nad wieloma zespołami i grupami artystycznymi z powiatu ostrowskiego m.in. nad zespołem Gwiazda.