1. Komunikaty

Konica Minolta dla przemysłu

Źródło: Royal Brand PR
Autor: Barbara Wiercińska

Konica Minolta wprowadza nowe rozwiązania w zakresie kontroli barwy produktów. Beneficjentem innowacyjnych rozwiązań staną się branże spożywcza, kosmetyczna, chemiczna i farmaceutyczna. Spektrofotometr CM-5 to pierwsze urządzenie tej klasy, zdolne do samodzielnej pracy w warunkach produkcji.


Określona barwa wyrobów to obecnie jeden z produkcyjnych standardów. - Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak precyzyjnym pomiarom kolorymetrycznym podlegają otaczające nas przedmioty – mówi dr Leszek Latacz, ekspert Konica Minolta Sensing Europe. - Jogurty o barwie świeżo zmiksowanych owoców, biel ceramiki kojarząca się z czystością, zachęcające kolory opakowań, wiele innych. Produktów o podejrzanej barwie nikt nie kupuje. Stąd właśnie znaczenie i rola właściwej kontroli koloru produktów.
Spektrofotometr CM-5 przeznaczony jest do pomiaru kolorów cieczy, ciał stałych, proszków, past i granulatów. Poza klasycznymi systemami kolorometrycznymi, dysponuje także dodatkowymi przemysłowymi skalami barw, takimi jak Gardner, Hazen (APHA, skala platynowo-kobaltowa), skala jodowa, czy europejska i amerykańska farmakopea. Instrument wyposażono w wielofunkcyjny górny port pomiarowy oraz dużą komorę pomiaru transmisji ciał stałych i cieczy. CM-5 nagrodzony został w listopadzie 2009 medalem targów ExpoLab w Sosnowcu, w kategorii Innowacyjny Produkt Zagraniczny.
CM-5 jest pierwszym tak zaawansowanym i wszechstronnym instrumentem, zdolnym pracować samodzielnie (bez podłączania do komputera) w warunkach linii produkcyjnej. Dzięki automatycznej kalibracji oraz ilustrowanym instrukcjom krok po kroku wyświetlanym na sporych rozmiarów ekranie, mogą go obsługiwać nawet mniej doświadczeni pracownicy. Port USB pozwala na zapisywanie wyników pomiarów i ustawień na pendrivie. CM-5 można także podłączyć bezpośrednio do zewnętrznej drukarki szeregowej oraz do komputera z oprogramowaniem SpectraMagic NX, znacznie rozszerzającym możliwości analizy danych.