Seminarium firmy CSK Food Enrichment

Zakwaterowani w hotelu St. Bruno specjaliści z zakładów mleczarskich z całej Polski mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi zdobyczami wiedzy z zakresu technologii i produkcji serów dojrzewających, masła i napojów fermentowanych. Uzupełnieniem merytorycznym były wystąpienia firmy Ecolab poświęcone nowatorskiej metodzie higienizacji Airspexx, firmy Obram, poświęcone produkcji serów oraz Elten&IFT.

Frans Simmons, Regionalny Menedżer Sprzedaży, Europa Zachodnia z CSK Food Enrichment zaprezentował różnice między metodami produkcji masła: tradycyjną i NIZO. Kluczowymi walorami tej metody jest wykorzystanie maślanki jak słodkiego mleka, zysk wynikający z ustawienia SMB na max poziomie 2%, możliwość regulacji profilu smakowego masła, poprawa bezpieczeństwa procesu oraz mniejsza podatność masła na utlenianie. Frans Simmons zwrócił również uwagę na czynniki decydujące o smarowności masła: skład pasz, obróbkę śmietanki, fakt czy mamy do czynienia ze śmietanką zimową/letnią.

Andre Holtmeyer, specjalista z zakresu produktów fermentowanych w CSK Food Enrichment zwrócił uwagę na wzrost produkcji jogurtów w Europie w ostatniej dekadzie o 40%. Estymacje wzrostu rynku do 2015 roku wskazują możliwość dalszego wzrostu o 18%. W Polsce produkcja napojów fermentowanych ma powiększyć się do 665 tys. ton. Znaczącym czynnikiem tego rozwoju jest poprawa jakości produktów private labels.

Martin Haarman z CSK Food Enrichment przedstawił typy wad serów podpuszczkowych związanych z nieregularnym oczkowaniem, wadami skórki i odbarwieniami. W przypadku nieprawidłowego oczkowania mamy do czynienia ze zbyt intensywnym tworzeniem i nieregularnym kształtem oczek oraz pęknięciami. W przypadku odbarwień mogą pojawić się białe i różowe zmiany. W pierwszym przypadku przyczyny mogą być związane z wysoką zawartości soli w skórce wywołane: wysokim stężeniem i temperaturą solanki, niewłaściwym uformowaniem skórki podczas prasowania, niekontrolowanym ukwaszaniem.

Ukoronowaniem seminarium było wystąpienie znanego menadżera Romana Kluski, zwiedzanie mleczarni Giżycko (OSM) będącej gospodarzem regionu i uroczysta kolacja.