1. Aktualności
  2. Polska
Rumunia

Negocjacje między przetwórcami i sieciami skutkują spadkiem cen mleka o 20%

Źródło: Andriej Czirileasa romania-insider.com
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak podaje portal romania-insider.com, cena świeżego mleka w rumuńskich sklepach spadła średnio o 20% po sfinalizowaniu negocjacji między detalistami i przetwórcami mleka, poinformowała Rada ds. Konkurencji. – Chociaż jest to dobrowolne porozumienie, a sprzedawcy detaliczni i przetwórcy nie są prawnie zobowiązani do brania w nim udziału, licznie przyłączyli się do tej rządowej inicjatywy, a obniżki cen świeżego rumuńskiego mleka sięgnęły nawet 34% dla niektórych produktów – powiedział Przewodniczący Rady ds. Konkurencji Bogdan Chiritoiu.

Umowa, wynegocjowana przez premiera Nicolae Ciucę na spotkaniu z przedstawicielami detalistów, przetwórców i rolników w Rumunii, weszła w życie 1 maja i obowiązuje przez 6 miesięcy. Jej celem jest zwiększenie sprzedaży świeżego mleka pochodzącego z Rumunii, która spadła z powodu konkurencji ze strony tańszego mleka importowanego.

Zdaniem przewodniczącego Rady ds. Konkurencji obniżki cen powinny dotyczyć wyłącznie detalistów i przetwórców i nie powinny dotyczyć rolników, którzy zamiast tego powinni móc sprzedawać więcej mleka po tej samej cenie co wcześniej.

Jednak wielu rolników skarżyło się, że porozumienie obniżyło ceny, jakie otrzymują od przetwórców i mogą być zmuszeni do uboju swoich krów, ponieważ nie są w stanie pokryć swoich kosztów. Producenci mleka twierdzą, że teraz dostają od 1,4 do 2,2 RON za litr skupionego mleka, które sprzedają przetwórcom, w porównaniu z 3 RON za litr w miesiącach zimowych.