1. Aktualności
  2. Polska
Chile

Fonterra sprzedaje Soprole

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Fonterra ogłosiła zbycie swojej chilijskiej mleczarni Soprole. Zbycie obejmuje szereg transakcji, których łączna wartość wynosi 591,07 mld chilijskich peso (około 630 mln euro). Miles Hurrell, Dyrektor Generalny Fonterra, powiedział: – Proces dezinwestycji firmy Soprole formalnie rozpoczął się w kwietniu 2022 r., po wprowadzeniu strategii Fonterra do 2030 r. Kluczowym filarem naszej strategii jest skupienie się na mleku nowozelandzkim. Soprole to bardzo dobry biznes, ale nie opiera się na nowozelandzkim mleku ani wiedzy specjalistycznej. Jesteśmy teraz na końcu procesu dezinwestycji i zgodziliśmy się sprzedać Soprole firmie Gloria Foods - JORB.

Gloria Foods jest liderem konsumenckiego rynku mleczarskiego w Peru, prowadzącym działalność w Boliwii, Puerto Rico, Argentynie, Kolumbii i Urugwaju. Fonterra i Gloria Foods od dawna współpracują w Ameryce Południowej.

Zbycie obejmuje sprzedaż udziałów w holdingu należącym do Fonterra. Wpływy otrzymane przez Fonterra po zakończeniu sprzedaży udziałów będą podlegać odpowiednim korektom, w tym podatkowi od zysków kapitałowych, korektom kapitału obrotowego i zadłużenia netto w momencie zamknięcia, kosztom zabezpieczenia walutowego i innym kosztom związanym z transakcją. Łączne wynagrodzenie obejmuje również otrzymanie przez Fonterra, przed zakończeniem, dywidend od Soprole oraz dług wewnątrzgrupowy należny Fonterra, który zostanie spłacony po zakończeniu.

Zbycie podlega kilku warunkom. Istotnymi warunkami są uzyskanie zgód regulacyjnych (w tym od organu ds. konkurencji w Chile) oraz rozpoczęcie w Chile publicznego wezwania na wyemitowane akcje Soprole, które nie są jeszcze własnością Fonterra. Oczekuje się, że spełnienie warunków zajmie około sześciu miesięcy.