1. Aktualności
  2. Polska

ILAS Polonia zwiększyła wydajność linii dzięki nowej maszynowni chłodniczej

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Mleczarnia ILAS Polonia zajmuje się wytwarzaniem produktów mleczarskich na eksport o charakterze ,,commodity”. Spółka ILAS Polonia jest w 100% własnością hiszpańskiej spółki Lacteas Asturianas, która posiada zakłady produkcyjne w różnych krajach na świecie. Firma posiada zakład produkcyjny w Ciechanowie. Uruchomienie pod koniec 2020 r. maszynowni chłodniczej pozwoliło na zwiększenie wydajności linii produkcyjnej o 100%, a to na pełne wykorzystanie jej mocy. Inwestycje z 2021 r. pozwoliły także uzyskać oszczędności energetyczne dzięki nowym maszynom i urządzeniom do pasteryzacji i normalizacji mleka.

Zakupiono także nową zgrzewarkę i pakowaczkę. Do użytkowania oddano zmodernizowaną wieżę proszkowi. Pozostającą z produkcji serów serwatkę wykorzystuje się do produkcji koncentrat białek serwatkowych. Pod koniec 2021 r. mleczarnia zainstalowała również dodatkową linię pasteryzacji mleka, dzięki czemu zakład może przerabiać 800 ton mleka dziennie.

W 2022 r. oraz w latach następnych ILAS Polonia planuje dokończyć budowę nowej kotłowni, modernizację zbiornika wody na stację uzdatniania ścieków oraz zmodernizować sieć kanalizacji oraz zbudować maszynownię chłodniczą. Planowana wartość nakładów na inwestycje w 2022 r to kwota 2,97 mln zł.