1. Aktualności
  2. Świat

USA: Granarolo przejmuje producenta serów i zapowiada kolejne akwizycje

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Przejmowaną serownią jest Calabro Cheese, amerykańska firma zlokalizowana w Connecticut, 130 km na północ od Nowego Jorku, która produkuje i sprzedaje świeże produkty mleczne, w szczególności ricottę, mozzarellę i burratę. W 2020 r. skonsolidowane obroty osiągnięte przez Calabro Cheese wyniosły około 25 mln dolarów, co jest wynikiem zbliżonym do poprzednich lat, pomimo efektów COVID-19.

Calabro Cheese to amerykańska firma założona w 1953 r. jako dystrybutor włoskich produktów mlecznych z inicjatywy Josepha Calabro i jego ojca Salvatore. Posiada nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni ponad 5000 m2 oraz platformę dystrybucyjną, z której obsługiwane są tereny Nowego Jorku, Nowej Anglii, New Jersey, a także południowe i zachodnie tereny USA.

Calabro jest obecnie uznawany za jednego z najlepszych producentów świeżych serów w Stanach Zjednoczonych, zajmując 4. miejsce swoich produktów na najwyższych pozycjach American Cheese Society. Przejęcie Calabro pozwoli Granarolo na zbudowanie strategicznej platformy do dystrybucji szerokiej gamy typowych produktów ChNP z Włoch.

W przypadku Granarolo sprzedaż za granicą w 2020 r. stanowiła 33% całości, rosnąc rok do roku. Firma była jednym z głównych graczy w eksporcie włoskich produktów mleczarskich na świecie, ze średnim wzrostem udziału 0,4 punktu w wolumenie.

W planie strategicznym 2021-2025 przewiduje się kolejne akwizycje z naciskiem na producentów mleczarskich na strategicznych rynkach.

– Konsolidacja prowadzona przez Granarolo w Stanach Zjednoczonych jest ważnym krokiem w polityce rozwoju Grupy za granicą – deklaruje Gianpiero Calzolari, Prezes Granarolo. – Projekt ma na celu powtórzenie pozytywnych wyników osiągniętych na innych rynkach, takich jak francuski, na którym znacznie urośliśmy osiągając udział ilościowy 18,5% całkowitej produkcji. Stany Zjednoczone będą krajem docelowym 2022 roku. Znaleźliśmy piękną firmę, która działa dobrze, dążąc do jakości, z wysokimi standardami i jest dobrze zarządzana.