1. Aktualności
  2. Świat

Indie: Krajowy regulator zapowiada walkę z firmami wykorzystującymi nazewnictwo mleczarskie do handlu produktami roślinnymi

Źródło: The Tribune
Autor: Janusz Górski

Jak podaje hinduski The Tribune Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Standardów (FSSAI) przypomniał, że nazwy produktów nabiałowych nie mogą być używane do sprzedaży produktów pochodzenia roślinnego. Przepisy prawa Indii są w tym względzie jasne. FSSAI nakazał przy tym przeprowadzić kontrolę i położyć kres naruszaniu prawa. Nie jest to czcza groźba, gdyż podległe regulatorowi urzędy mają trzy tygodnie na podjęcie działań i przesłanie raportów w tej sprawie.

FSSAI zarządził dochodzenie, gdyż liczba naruszeń prawa rośnie, zwłaszcza w kanale e-commerce. Krajowy regulator otrzymał szereg skarg od konsumentów dotyczących etykiet, na których pisano, że wewnątrz znajduje się mleko sojowe, migdałowe, owsiane i twaróg sojowy. Przedsiębiorstwa, które nie stosują standardów w etykietowaniu i  informowaniu konsumentów dostaną 15 dni na zmiany. Jeżeli nie dostosują się do litery prawa, FSSAI przewiduje nałożenie kar.