1. Aktualności
  2. Świat

Łotwa: Food Union ogłasza inwestycje w energię odnawialną

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski

Food Union, grupa zajmująca się produkcją oraz dystrybucją lodów i produktów mleczarskich, ogłosiła, że jej zakład Premia iIsbjørn Is przestawia się na energię słoneczną.

– Jako jeden z wiodących producentów lodów i produktów mlecznych w regionie bałtyckim o rosnącej globalnej obecności, stale monitorujemy i weryfikujemy sposoby ograniczania naszego wpływu na środowisko. Poszukujemy alternatywnych źródeł energii odnawialnej, aby zrównoważyć nasze potrzeby energetyczne w miarę dalszego rozwoju – skomentował Normunds Staņēvičs, Dyrektor Generalny Food Union.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić nasze inwestycje w odnawialne źródła energii i planujemy nadal dostarczać naszym klientom najlepsze lody z możliwych. Premia jest największym producentem lodów w Estonii i rozumiemy, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować wpływ naszej produkcji i działalności na środowisko  – powiedział Aivar Aus, Prezes Zarządu Premia iIsbjørn Is z Norwegii.

Działania inwestycyjne zostały podzielone na szereg mniejszych etapaów podczas których instalowano zautomatyzowanych światła LED i wprowadzono rozwiązania wirtualnej elektrowni Fusebox, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej. W 2019 roku Isbjørn Is zainwestowała w 360 paneli słonecznych, zbudowanych na dachu swojego magazynu. Inwestycja ta generuje 68 904 kWh rocznie, co odpowiada zrównoważeniu około 48,2 ton emisji CO2.

Premia produkuje około 5 tys. ton lodów rocznie i posiada 9 linii produkcyjnych. Jej zaangażowanie w 100% odnawialną energię w połączeniu z rozwiązaniami oszczędzania energii zmniejszy emisję CO2 z fabryki i chłodni o ponad 95% rocznie lub 2800 ton.

Energia słoneczna od dawna jest najszybciej rozwijającą się alternatywą energetyczną dla firm energochłonnych.