1. Aktualności
  2. Świat

Szwajcaria: Najważniejsza inwestycja w produkcję serów w Emmi. Kamień węgielny w Emmen wmurowany

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© emmi

W listopadzie 2020 r. Emmi ogłosiła plany zainwestowania 50 mln CHF w budowę nowej serowni w swej tradycyjnej lokalizacji w Emmen. Nowe budynki i instalacje zastąpią kompleks liczący już 40 lat. Inwestycja zapewni producję na wysoce profesjonalnej i oszczędnej instalacji. Najpierw jednak wybudowano nowy parking dla ciężarówek budowlanych, a następnie rozpoczęto prace nad wykopem i wbito około 150 pali. Po zakończeniu prac fundamentowych, przeniesieniu zbiorników na wodę i zainstalowaniu nowych zbiorników zewnętrznych można było rozpocząć prace budowlane.

Kosztująca 50 mln CHF budowa nowej serowni w Emmen to jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych w historii Emmi. – Jest to zobowiązanie wobec Szwajcarii jako lokalizacji biznesowej w ogóle, a w szczególności dla Szwajcarii Centralnej. Dzięki regionalnemu mleku z Centralnej Szwajcarii będziemy w stanie wyprodukować jeszcze więcej wysokiej jakości serów – skomentował Marc Heim, Zastępca Dyrektora Generalnego Emmi i Szef szwajcarskiego oddziału.

Tworzenie wartości dodanej dla regionu i pozycjonowanie Szwajcarii Środkowej jako atrakcyjnego miejsca pracy oraz zapewnienie rolnictwu perspektywicznych perspektyw jest jedną z głównych trosk decydentów politycznych w regionie. Damian Müller, członek Rady Stanów Lucerny z Hitzkirch, wyjaśnia – Jestem przekonany, że szwajcarski przemysł serowy, podobnie jak jego przodkowie w XVI wieku, opracuje pomysły i alternatywy, aby historia sukcesu szwajcarskiego sera mogła być nadal pisana.

Nowa serownia ma zostać uruchomiona pod koniec 2022 r.