1. Aktualności
  2. Świat

Rosja: Magnit przejmuje rywala Dixy

Źródło: PLMA
Autor: Janusz Górski

Jedna z największych rosyjskich sieci Magnit podwoi liczbę sklepów dzięki akwizycji swojego konkurenta sieci Dixy. Do Magnitu dołączy już wkrótce ponad 2500 sklepów.

Magnit, to firma założona w 1994 r., która działa w modelu wieloformatowym. W strukturze sieci znajdują się: sklepy ogólnospożywcze, drogerie, supermarkety i apteki. Co ciekawe, Magnit produkuje wyroby, które następnie oferuje pod marką własną.

Dixy z kolei znajduje się w pierwszej piątce największych sieci handlowych w Rosji z przychodami około 3,4 mld euro, ale jest organizmem mniejszym od spółki przejmującej. Łączne przychody Magnit i Dixy wyniosą 22,4 mld euro, co zbliży go do lidera rynku jakim jest sieć handlowa X5.

Proces akwizycji w rosyjskim sektorze detalicznym wciąż trwa, a Magnit jest przykładem sieci poszukującej okazji do przejęć. Dwa lata temu Magnit próbował kupić innego dużego rosyjskiego detalistę, Lentę, ale jego oferta przegrała z propozycją potentata z branży stalowej Aleksieja Mordaszowa. Konsolidacja sieci supermarketów w Rosji zmusza firmy do szukania oszczędności i łączenia się, aby łatwiej radzić sobie ze spadkiem przychodów.