1. Aktualności
  2. Świat

Meiji podał wyniki roczne. Holding mleczarski ma nadzieję na przychody również z produkcji szczepionek

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski
Meiji posiada cztery instytuty badawcze, których celem jest specjalistyczna farmacja w obszarze chorób zakaźnych i układu nerwowego © meiji

Japoński gigant spożywczy, którego rdzeniem działalności jest produkcja i sprzedaż artykułów mleczarskich miał słabsze wyniki roczne. Dane finansowe tej firmy nie są do końca porównywalne z innymi, globalnymi firmami mleczarskimi, albowiem rok finansowy liczony jest tutaj od kwietnia do marca. Obroty całego holdingu (mleczarstwo, farmaceutyki, słodycze, inne) wyniosły 9,18 mld euro (po przeliczeniu z japońskiego jena). To o 4,9% słabszy wynik niż rok wcześniej. Dział Food wygenerował sprzedaż na poziomie 7,7 mld euro. Tu spadek był zbliżony do spadku obrotu ogółem.

Za zagrożenia rynkowe Zarząd firmy uznaje kurczącą się populację Kraju Kwitnącej Wiśni, wpływ zmian klimatycznych na łańcuch dostaw, transformację cyfrową oraz przekonanie społeczeństwa o deflacji, która powinna sprzyjać obniżaniu cen produktów. Za swoją szanse uważa się coraz większe zainteresowanie starzejącego się społeczeństwa japońskiego produktami prozdrowotnymi i prewencją chorób. Za szansę uznaje się także rosnący udział e-commerce w handlu wewnętrznym oraz świadomość prośrodowiskową w społeczeństwie.

Biznes mleczarski na Wyspach Japońskich odczuł COVID-19 w postaci większej lojalności konsumentów wobec gwarantujących wysoką jakość produktów martkowych przy jednoczesnym wzroście oszczędzania.

Meiji planuje wdrażać kolejne produkty skupiające się na aspekcie prozdrowotnym i zwiększyć znaczenie badań naukowych potwierdzających prozdrowotny wpływ jego produktów na ludzi. W planach jest także zwiększanie asortymentu produktów dla osób uprawiających sport.

Równoległe Meiji rozbudowuje swoje instalacje produkcyjne w Chinach w Suzhou, Guangzhou i Tianjin. Firma spodziewa się także rosnących przychodów z tytułu produkcji szczepionek na COVID-19 i dengę.

Siedziba główna holdingu mleczarsko-farmaceutycznego Meiji© meiji