1. Aktualności
  2. Świat

Francja: Duża mleczarnia buduje zakład przetwarzania produktów roślinnych. Jaka jest dynamika francuskiego rynku roślinnego?

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
Zakład LSDH © lsdh, gea

Laiterie de Saint-Denis-de-l'Hôtel (LSDH) to jeden z wiodących francuskich producentów żywności, wywodzący swoje korzenie z mleczarstwa. To firma rodzinna, która oprócz nabiału produkuje i pakuje różnorodne produkty spożywcze. Jest też głównym dostawcą marek własnych do sieci supermarketów. Nowa fabryka będąca częścią programu inwestycyjnego o wartości 300 mln € powstaje w siedzibie firmy w Saint-Denis-de-l’Hôtel. LSDH planuje rozszerzyć tu produkcję napojów roślinnych z owsa, ryżu i soi. Dostawcą urządzeń procesowych jest Grupa GEA. Zakład zostanie uruchomiony w połowie 2022 r.

Projekt jest powiązany z europejskim centrum badań nad białkami i jest dofinansowany w ramach krajowego programu bodźców gospodarczych.

Po raz pierwszy LSDH będzie w stanie ekstrahować koncentraty owsiane, ryżowe i sojowe na własnej linii produkcyjnej.

– LSDH znacząco rozszerza swój zakres produkcji. Jesteśmy zaszczyceni, że firma zdecydowała się na współpracę z GEA w podjęciu tego ważnego kroku – skomentował Luc Gillis, który kieruje działalnością GEA we Francji i krajach Maghrebu. – W całej swojej historii LSDH udowodniło, że ma zdolność przewidywania i bez zastrzeżeń akceptuje zmiany. Kiedy w 1984 roku wprowadzono kwoty mleczne, LSDH zaczęło wykorzystywać swoją technologię do przetwarzania innych produktów spożywczych. Teraz firma po raz kolejny inwestuje w swoją infrastrukturę. Wobec niepewności wywołanej pandemią decyzja ta zasługuje na najwyższy szacunek – dodał Luc Gillis.

GEA przekaże LSDH fabrykę zbudowaną pod klucz. Wewnątrz znajdą się urządzenia do mielenia, dekantacji, hydrolizę skrobi, mieszania, homogenizacji i pasteryzacji z uwzględnieniem automatyzacji. Decydujące znaczenie miała umiejętność integracji procesów. Heinz-Jürgen Kroner, który jest odpowiedzialny za technologie płynów i napełniania w GEA, skomentował znaczenie zamówienia: – GEA traktuje zastosowania roślinne jako strategiczny obszar wzrostu, nie tylko dzięki rosnącemu światowemu popytowi na te produkty, ale także dzięki naszemu portfolio technologii i wszechstronnemu doświadczeniu projektowemu. W rezultacie jesteśmy w stanie wspierać naszych klientów przez cały proces, aż do świadczenia usług po rozpoczęciu produkcji.

Dzięki nowej fabryce LSDH będzie w stanie produkować 14 ton koncentratu sojowego i zbożowego na godzinę.

Niedawno w 2019 r. GEA wyposażyła kompleksową instalację do ekstrakcji soi dla jednego z największych chińskich producentów produktów mleczarskich.

Według dostępnych statystyk krajowa sprzedaż produktów roślinnych wzrosła we Francji o 12% do 32 mln litrów w 2020 r. Co warte podkreślenia rząd francuski w odpowiedzi na konsumencką krytykę warunków produkcji soi i w celu zmniejszenia zależności od importu soi z zagranicy, uruchomił program inwestycyjny dotyczący regionalnej uprawy tej rośliny.

Zakład LSDH © lsdh, gea

Ostatnie wiadomości o firmie