1. Aktualności
  2. Świat

Meggle wycofuje się z Chorwacji

Źródło: croatiaweek.hr
Autor: Janusz Górski

Media chorwackie informują o przejęciu przez lokalną firmę Belje Plus (Grupa Fortenova) zakładu mleczarskiego w Osijeku. Chorwaci kupują od Niemców majątek firmy, w tym linię produkcyjną. Trwa analizowanie poziomu zatrudnienia oraz poziomu skupu, ale wiadomo, że Belje Plus poszukuje dodatkowych mocy produkcyjnych. Dlatego obserwatorzy rynku oczekują zabezpieczenia skupu mleka i zatrudnienia. Uratowanie skupu mleka ma niebagatelne znaczenie dla dotychczasowych dostawców Meggle.

Niemiecka mleczarnia w lipca br zapowiedziała wycofanie się z produkcji w Osijeku i poszukiwała kontrahenta na aktywa w Chorwacji. Ma to związek z serią kryzysów, jakie wpłynęły na działalność niemieckiej mleczarni. Z kolei Fortenova Group opiera swoją działalność na trzech segmentach operacyjnych: handlu detalicznym, przemyśle spożywczym i rolnictwie. W ten sposób Grupa zintegrowała w formie pionowej łańcuch produkcji i sprzedaży w systemie z pola na stół. Fortenova Group ma w swoich strukturach m.in. operatora detalicznego Mercator.

Jak dotąd Fortenova skupowało około 10% rocznej produkcji mleka. Największym przetwórca mleka jest mleczarnia Dukat należąca do Grupy Lactalis (42% skupu mleka), a dalej mleczarnia Vindija (29% udział w skupie). Belje i Meggle zajmowały dalsze miejsca na rynku.

Ostatnie wiadomości o firmie