1. Aktualności
  2. Świat

Niemcy: Foodwatch składa zawiadomienie do sądu przeciwko firmie Prolactal oraz Lidl

Źródło: www.spiegel.de za wit/dpa-AFX/AFP
Autor: Barbara Wiercińska

Foodwatch skierował zawiadomienie do sądu przeciwko dyskontowi spożywczemu Lidl, austriackiej firmie Prolactal oraz odpowiednim władzom. Zarzut: nierzetelne ostrzeżenia doprowadziły do śmierci konsumentów.
Zdaniem Foodwatch zachodzi prawdopodobieństwo nieumyślnego spowodowania śmierci i uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym. Ministerstwo Ochrony Konsumentów (Verbraucherschutzministerium) z Badenii-Wirtembergii za późno poinformowało o zagrożeniu dla zdrowia stwarzanym przez zatruty ser z Lidla – argumentuje Foodwatch.

Ministerstwo Ochrony Konsumentów jednak nie ma sobie nic do zarzucenia. Rzecznik prasowy ministerstwa stwierdził, że urzędnicy zaraz po ukazaniu się instrukcji poinformowali zarówno firmę Lidl jak i opinię publiczną o zaistniałym niebezpieczeństwie. Według danych rządowych w Niemczech mogło dojść do trzech wypadków śmiertelnych powiązanych ze spożyciem zakażonego bakterią listeria sera, która wywołuje u ludzi ciężkie infekcje.
Matthias Wolfschmidt, wiceprezes Foodwatch, twierdzi, że fakt, że państwo deleguje dyskont do informowania o zagrożeniu dla zdrowia, jest nie do zaakceptowania. Wskazówki odnoszące się do zdrowia powinny do społeczeństwa trafić bezzwłocznie i wszystkimi możliwymi kanałami – a przede wszystkim z podaniem nazwy produktu oraz miejsca sprzedaży.
Drugi co do wielkości dyskont Lidl twierdzi, że już w styczniu jednoznacznie i ze skazaniem na zagrożenie dla życia ostrzegał przed spożyciem zakażonego sera. Z odpowiedzi udzielonej przez rząd frakcji lewicowej wynika, że zdaniem rządu informacja Lidla była wystarczająca.