1. Aktualności
  2. Świat

Nestlé rozszerza swoje portfolio roślinnych alternatywnych produktów mleczarskich

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© nestlé

Nestlé opracowuje szeroką gamę alternatywnych produktów mlecznych na bazie roślin z myślą o konsumentach z nietolerancją laktozy, na diecie bezmlecznej lub wegańskiej. Obecnie Nestlé oferuje różnorodne produkty z ryżu, owsa, soi, kokosa i migdałów. Przykłady obejmują nienabiałowe lody Häagen Dazs, alternatywy śmietanek do kawy Natural Bliss w USA, napoje na bazie ryżu i owsa Nesfit w Brazylii, nowe przyjazne weganom Milo w Australii oraz cappuccino i latte na bazie roślin Nescafé w Europie i Oceanii. Do tego asortymentu dołączyły również alernatywy dla serów oraz burgerów.

Rozwój alternatywnych produktów na bazie roślin ma miejsce w wielu centrach badawczo-rozwojowych Nestlé, w tym w Konolfingen w Szwajcarii. Korzystając z kombinacji zastrzeżonych technologii, takich jak ekstrakcja białek roślinnych, fermentacja i obróbka termiczna, eksperci ds. nabiału i białka tworzą alternatywne produkty o kremowej konsystencji, własciwym profilu odżywczym i przyjemnym smaku.

Produkty roślinne wytwarzane z białka grochu to kluczowy obszar zainteresowania Nestlé. Ninho Forti +, napój na bazie owsa i grochu w gotowym do spożycia kartonie z papierową słomką, jako pierwszy pojawił się w Brazylii pod koniec 2019 r. W styczniu 2020 r. Nesquik GoodNes został wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych. Jest to napój na bazie owsa i grochu o wyraźnym smaku czekolady Nesquik i 40% mniej cukru w porównaniu do podobnych produktów w tej kategorii.

Firma niedawno wprowadziła na rynek swój pierwszy napój na bazie grochu pod własną marką Nesfit w Brazylii. – Groch jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł białka roślinnego, ale gdy jest stosowany samodzielnie, może być nie lada wyzwaniem jak zamienić go w napój o doskonałym smaku – mówił Swen Rabe, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nestlé w Konolfingen. – Korzystając z naszych zastrzeżonych technologii, a także z naszego doświadczenia w tworzeniu trwałych produktów mlecznych, byliśmy w stanie opracować pyszny napój na bazie grochu o obniżonej zawartości cukru w porównaniu z podobnymi produktami na rynku.

Pochodząca z żółtego grochu porcja Nesfit Sabor Natural 200 ml zawiera tyle samo białka (7 g) i wapnia, co mleko krowie i jest wzbogacona witaminami A i D.

Globalnie, Nestlé zatrudnia około 300 naukowców z dziedziny badań i rozwoju, inżynierów i projektantów produktów w 8 centrach badawczych, które pracują na rzecz produktów na bazie roślin. Stanowi to prawie 10% wszystkich pracowników z obszaru badań i rozwoju.