1. Aktualności
  2. Świat

Stowarzyszenie Austriackich Przetwórców Mleka: Sytuacja jest napięta

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

– Znacząco wyższe ceny energii, wyższe płace, wzrost kosztów pakowania i kosztów utylizacji tychże opakowań, a także wzrost kosztów przetworów owocowych powodują obecnie ból głowy w branży mleczarskiej. Sytuacja w mleczarniach jest bardzo napięta, co zagraża cenom rolników – wyjaśnił Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka, Helmut Petschar w związku z napiętą sytuacją w mleczarniach.

Austriackie mleczarnie borykają się obecnie z szeregiem wyższych kosztów, których nie można zrekompensować. Wprowadzanie ekologicznych standardów i dobrostanu zwierząt również kosztuje. Dla austriackiego przedstawiciela przetwórców mleka jest zrozumiałe, że rolnicy w całej Europie wychodzą na ulice z ciągnikami i protestują przeciwko rosnącym wymaganiom, które generują koszty prowadzące do utraty dochodów. Siła handlu i możliwość importu towarów zastępczych nie spełniających powodują, że rachunek ekonomiczny jest dla branży niekorzystny.

– Austriaccy hodowcy mleka pracują w najtrudniejszych warunkach i przy zachowaniu najwyższych standardów jakości, osiągają doskonałe wyniki na co dzień, a zatem absolutnie nie do przyjęcia jest fakt, że wzrost kosztów mleczarni ostatecznie obniża ich dochód. Konieczna jest uczciwa rekompensata za obiektywnie weryfikowalne wzrosty kosztów –  mówi wprost Helmut Petschar.