1. Aktualności
  2. Świat

Dania: Arla Foods podwoi produkcję mozzarelli w Branderup

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Rosnące globalne zapotrzebowanie na mozzarellę stało u podstaw decyzji o zainwestowaniu 80 mln euro w zakład Branderup. Produkcja zwiększy się dzięki zastosowaniu nowej i bardziej zrównoważonej technologii. Arla Foods wytwarza mozzarellę w zakładach Branderup i Rødkærsbro. Firma oczekuje, że europejski rynek serów mozzarella wzrośnie z około 650 tys. ton w 2019 r. do 720 tys. ton do 2022 r.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozbudowy mleczarni Branderup. Ekspansja tej rangi stawia Arlę w czołówce wiodących światowych producentów sera mozzarella i daje nam możliwość budowania tej pozycji jako dostawcy wysokiej jakości mozzarelli w Europie, Azji, USA i na Bliskim Wschodzie – powiedział Sami Naffakh, Wiceprezes Wykonawczy ds. Łańcucha Dostaw.

W Branderup Dairy w Danii nastąpi zwiększenie mocy produkcyjnych o 53 tys. ton. Dzięki temu Branderup będzie w stanie wyprodukować 91 tys. ton mozzarelli rocznie.

Arla stworzy również 25 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku.

Nowa inwestycja oznacza bardziej zrównoważoną technologię. W przyszłości mleczarnia znacznie ograniczy zużycie wody, a ekspansja gwarantuje, że mleczarnia może również inwestować w rozwiązania w zakresie zielonej energii. Skupienie się na ponownym wykorzystaniu wody i innych ulepszeniach produkcji jest kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia przez Arla Foods celu klimatycznego, jakim jest zmniejszenie całkowitej emisji CO2 o 30% do 2030 r. w porównaniu z 2015 r. i osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 w 2050 r.

Inwestycja zostanie ukończona latem 2021 r.