1. Aktualności
  2. Polska

Dwa sery z surowego mleka wycofane. Francuzi mówią wprost - sery z mleka surowego nie dla dzieci poniżej 5. roku życia

Źródło: gis, ouest-france.fr
Autor: Janusz Górski
© gis

Wycofanie przez GIS w Polsce serów z surowego mleka Saint Felicien oraz Saint Marcellin firmy Fromagerie Alpine z powodu możliwego zanieczyszczenia bakteriami Escherichia coli może nie odbiło się wielkim echem w Polsce z racji znikomego spożycia takich produktów. Warto przypomnieć jednak, że w wyniku postępowania epidemiologicznego oraz śledzenia dystrybucji podejrzanych produktów we Francji stwierdzono, że spożycie ww. serów wiąże się z wystąpieniem kilkunastu przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego u konsumentów. Sery wymienione w ostrzeżeniu, wyprodukowane z surowego mleka krowiego mogą być zanieczyszczone bakterią Escherichia coli wytwarzającą toksynę Shiga (STEC). W związku z powyższym producent francuska firma Fromagerie Alpine podjęła decyzję o wycofywaniu wszystkich partii tych serów począwszy od partii o numerze 032 do partii o numerze 116. Cześć tych produktów była sprzedawana pod markami własnymi dystrybutorów.

Jak donosi serwis ouest-france.fr dzieci poniżej 5. roku życia nie mogą spożywać surowego mleka ani serów z takiego mleka – tak powiedziała serwisowi Marie-Pierre Donguy, Szefowa Misji ds. Stanu Zdrowia w Ministerstwie Rolnictwa.

Od 21 marca we Francji zachorowało 13 dzieci w wieku od 6 miesięcy do czterech lat z powikłaniami nerek według Public Health France.

Jak podaje serwis, pod koniec grudnia 2018 r, inna mleczarnia produkująca sery w Eteaux wycofała dwie serie surowego mleka po zatruciu przez E. coli dwojga małych dzieci, które spożywały ser reblochon. Między majem a czerwcem 2018 r. mleczarnia w Cruseilles dokonała masowego wycofania serów reblochon po zatruciu dwunastu dzieci, z których jedno zmarło.