1. Aktualności
  2. Świat

Emmi przejmuje pakiet kontrolny w Leeb Biomilch. Wejście na rynek wegański.

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Leeb Biomilch to kolejna firma, którą Szwajcarzy przejmują w segmencie produktów kozich i owczych. Politykę tę Emmi konsekwentnie prowadzi od 2010 r. Przejęcie większościowego udziału w Leeb Biomilch ma dwa aspekty. Po pierwsze poszerza obecność Emmi na rynku produktów kozich i owczych, gdyż Leeb należy do wiodących dostawców w Europie. Drugi aspekt to wejście w segment produktów wegańskich bio.

Produkty kozie są w gronie najbardziej atrakcyjnych nisz w przemyśle mleczarskim. Teraz Emmi zdecydowało się przejąć pakiet większościowy (66%) w austriackiej firmie Leeb Biomilch. Przejęcie to pozwoli firmie wejść w segment wegańskich produktów bio.

Emmi posiadało dotąd trzy firmy przetwarzające mleko kozie w USA i trzy zakłady w Europie. Wszystkie miały rozmiar od małego do średniego. Leeb wytwarza mleko świeże i UHT, jogurty i napoje mleczarskie. Zatrudnia 50 osób, generuje 15 mln € i skupuje mleko od 100 dostawców.

Drugim ramieniem biznesowym Leeb Biomilch jest segment wegański i marka MyLove-MyLife (produkty bio z owsa, kokosów, migdałów).

Mniejszościowy pakiet pozostanie w rękach założycieli: Huberta Leeba i Jörga Hackenbuchnera. Nieznana jest kwota transakcji. Obie strony czekają na decyzję urzędu antymonopolowego.