1. Aktualności
  2. Polska

Spomlek (SM): Sery z dodatkami smakowymi mogą dobrze rotować

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© spomlek (sm)

– W ostatnich latach zdecydowanie można zauważyć zwiększone zainteresowanie serami twardymi z dodatkami smakowymi – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Emilia Pożarowszczyk, Kierownik Marketingu i PR w Spomlek (SM). – Sery twarde są kategorią trudną, choć rosnącą. Polacy znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu, sięgają po te produkty, wykorzystując je w kuchni na wiele różnych sposobów. Poza tym coraz chętniej kupują sery z dodatkami, które stosują nie tylko jako ważny element deski serowej, ale również składnik sałatek i przekąsek. Najlepszym przykładem jest nasza marka serów ręcznie pielęgnowanych – Sery z Radzynia Podlaskiego, które produkujemy w bardzo małych seriach. Dyskonty oraz sklepy typu convenience to kanały najbardziej zainteresowane sprzedażą tego typu serów. W jednym z dyskontów są one w stałej ofercie już od kilku miesięcy i doskonale rotują. Poza tym mamy liczne zapytania od klientów dotyczące tych produktów, w związku z czym planujemy rozwój tej linii serów – wskazuje nasza rozmówczyni.


– Z dodatkami jest bardzo różnie, dokładnie tak, jak z naszymi gustami. Przykładowo w Rosji najbardziej popularnym smakiem jest „mango”, podczas gdy w Polsce preferujemy inne, mniej egzotyczne kombinacje smakowe. Są oczywiście sprawdzone dodatki takie jak czosnek niedźwiedzi, pomidory, bazylia, pieprz, papryczka chili, kozieradka i czarnuszka, które możemy zastosować zarówno w serach twardych, takich jak Sery z Radzynia Podlaskiego, ale również w serach typu śniadaniowego, czyli w Salami Serenada.
Bardziej wyszukane składniki to imbir, fenkuł oraz pesto, które dziś jest coraz bardziej popularne. Tak naprawdę można popuścić wodze fantazji i zrobić ser z naprawdę zaskakującymi dodatkami. Jednym z takich oryginalnych połączeń smakowych jest produkowany przez nas w okresie świątecznym ser z suszoną skórką pomarańczy i goździkiem.
Dziś sery twarde z dodatkami smakowymi to jeszcze produkty niszowe, jednak zdecydowanie jest to segment rosnący i rozwojowy – dodaje Emilia Pożarowszczyk.
– Ze względu na koszt dodatków, procesu produkcji, oczyszczania solanki po ziołach – sery twarde z dodatkami to nie są najtańsze sery i nigdy nie będą jeśli mają być to produkty wysokiej jakości. Strategią Spomleku nie jest robienie serów najtańszych, ale najlepszych. W związku z tym stale rozwijamy kompetencje w serowarstwie poprzez eksperymenty serowe oraz unikalną technologię produkcji serów długodojrzewających ręcznie pielęgnowanych. Dbamy również o to, aby komponenty, takie jak zioła, były naturalne i wysokiej jakości. Pojawiają się na rynku tańsze sery z dodatkami w blokach i workach, niemniej sery dojrzewające w kręgach, masowane ręcznie i nacierane w technologii na tzw. „suchą skórkę”, smakują zdecydowanie inaczej, niż sery dojrzewające krócej w foliowym worku. W ślad za tym idzie naturalnie poziom cenowy, ale lepiej kupić czegoś mniej i mieć pewność, że jemy produkt wysokowartościowy – podkreśla Emilia Pożarowszczyk, Kierownik Marketingu i PR w Spomlek (SM).