1. Aktualności
  2. Polska

Łowicz (OSM): Nietypowe smaki jogurtów mogą być świetnie odebrane przez rynek

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© łowicz (osm)

– Produkty fermentowane takie jak kefiry, maślanki lub jogurty powinniśmy spożywać regularnie przez cały rok –mówi Forum Mleczarskiemu Handel Joanna Kołodyńska, Kierownik Działu Marketingu w mleczarni Łowicz (OSM). Zawierają dobroczynne bakterie probiotyczne, które dbają o florę bakteryjną w naszych jelitach a tym samym wspomagają odporność organizmu. Na szczególną uwagę zasługują jogurty, których konsystencja i delikatny smak skusi najbardziej wybrednych smakoszy.


– Jogurty to świetna baza do przygotowywania pełnowartościowego śniadania, zdrowej przekąski, w wersji naturalnej mogą być składnikiem wielu potraw, sałatek, dipów. Na rynku dostępna jest szeroka gama jogurtów zarówno naturalnych jak i z przeróżnymi dodatkami – owocami, płatkami, czekoladą, do jedzenia łyżeczką lub do picia – wskazuje Joanna Kołodyńska.
– W ofercie łowickiej mleczarni mamy jogurty naturalne, typu greckiego a także trzy wyjątkowe smaki jogurtów do picia – w wygodnych butelkach w sam raz do zabrania na spacer, do szkoły lub do pracy. Zaskakujące i nietypowe są smaki i dodatki. Jogurty LaVita to połączenie zbóż, warzyw i owoców. Absolutnym hitem jest jogurt z burakiem ćwikłowym i jabłkiem oraz z orkiszem i otrębami żytnimi. Równie pyszny jest jogurt marchwiowo-pomarańczowy. Dodatek zbóż to porcja błonnika. Warzywa i owoce w połączeniu z jogurtem to zdrowa porcja energii w lekkiej i smacznej formie. Wiosna i lato to czas, kiedy szukamy właśnie takich przekąsek, a nawet zastępujemy jeden z posiłków jogurtem. LaVita od Łowicz (OSM) to doskonały wybór – wymienia nasza rozmówczyni.