1. Aktualności
  2. Świat

Arla Foods wyłoży 527 mln euro. Wyliczamy gdzie i w co zainwestuje.

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Firma identyfikuje obszary swoich inwestycji w czterech obszarach: zaspokajanie rosnącego popytu na nabiał, produkowanie zdrowych i naturalnych wyrobów, które pasują do stylu życia konsumentów, dalszy rozwój w obszarze serwatki, zrównoważony rozwój w ramach przyszłości naszej planety.
Według przedstawicieli firmy Arla Foods, globalna konsumpcja mleka – choć poddana dużym zawirowaniom – rośnie szybciej niż kiedykolwiek. Co więcej 50% inwestycji Arli w 2018 roku będzie ukierunkowanych na sprzedaż produktów mleczarskich poza Europą. Najszybciej rozwijającymi się rynkami są zdaniem ekspertów z Arli: Bliski Wschód, Północna Afryka, Chiny, Południowo-Wschodnia Azja, Afryka Subsaharyjska oraz USA.


W informacji płynących z firmy wynika, że ponad 60% wydatków inwestycyjnych ma podnieść zdolności produkcyjne Arli w Europie, 266 mln euro ma być wydane w Danii, 82 mln euro w Zjednoczonym Królestwie, 78 mln euro w Szwecji, 65 mln euro w Niemczech oraz 36 mln euro w innych krajach.
Inwestycje w Wielkiej Brytanii będą ukierunkowane głównie na dalsze rozwijanie linii Lactofree w zakładzie w Aylesbury (wydanych tu będzie 56 mln euro). Inwestycje w zakładzie w Pronsfeld (Niemcy) będą zorientowane na realizację rosnących zamówień z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej. Tu będzie wydanych łącznie 190 mln euro w najbliższych latach na nową proszkownię.
Arla Foods zainwestuje łącznie 100 mln euro nowe technologie i potencjał wytwórczy dla serwatki.
Z tego, w Szwecji wydanych będzie 5 mln euro na infrastrukturę do zagęszczania serwatki w zakładzie Falkenberg zajmujących się produkcją serków typu cottage cheese.
Firma, która należy do światowej czołówki mleczarskiej poinformowała także o przeznaczeniu dodatkowych 15 mln euro na 46 projektów w zakresie „Future for the Planet”. Ma to pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i pozyskiwać dodatkową energię ze spalania biomasy oraz czerpania energii z wiatru i wody. Przykładem takich działań jest zaopatrzenie w prąd proszkowni ze spalania biogazu w zakładzie Nr. Vium w Danii.
W 2016 roku Arla Foods wyłożyła na inwestycje 228 mln euro, w 2017 roku: 335 mln euro, a w 2018 roku będzie to 527 mln euro.