1. Aktualności
  2. Świat

2-3 szklanki mleka dziennie w wieku dziecięcym zabezpieczają przed osteoporozą

Źródło: Fonterra i Massey University
Autor: Janusz Górski

Każda nastolatka powinna spożywać 2-3 szklanki mleka, aby zapewnić sobie silne i zdrowe kości na resztę życia. Taki wniosek wpłynie z nadań nad zdrowiem nastolatek – przytacza Fonterra i Massey University. Zabezpieczenie przed osteoporozą jest jednym z największych walorów mleka, które jest bardzo ważnym źródłem wapnia.


Zdaniem badaczki Lindy Schollum i starszej wykładowczyni, Pameli von Hurst, okres młodzieńczy jest optymalny w procesie budowy silnego szkieletu. Zwłaszcza dziewczęta mają tendencję do obniżania spożycia nabiału z powodu obaw o wagę oraz wskutek eksperymentów z dietą. Tymczasem magazynowanie wapnia zaczyna się właśnie w tym bardzo młodym wieku. Po okresie dojrzewania wygasa proces wzrostu i zaczyna się wzmacnianie kości. Rozpoczynające działanie hormony, estrogeny pomagają wzmacniać kości przez następne 5-10 lat.
Dlatego najlepszym okresem dla wzmocnienia kości i zabezpieczenia przez osteoporozą jest zmagazynowanie wapnia jeszcze przed osiągnięciem dorosłości. Można to osiągnąć 2-3 szklankami mleka codziennie w ciągu całego życia.