1. Aktualności
  2. Polska

Szwajcaria: Po raz pierwszy więcej Le Gruyère niż Emmentalera

Źródło: nzz.ch
Autor: Barbara Wiercińska

Po raz pierwszy w historii wyprodukowano więcej Le Gruyère (zwanego także Greyerzer) niż Emmentalera, najsłynniejszego sera szwajcarskiego – zakomunikował w piątek szwajcarski LID (Landwirtschaftliche Informationsdienst). Od stycznia do listopada 2009 r. na rynek trafiło 26,3 tys. ton Greyerzera i 23,48 tys. ton Emmentalera. Nie ma jeszcze danych dotyczących końca roku, ale to, że w grudniu Emmentaler nadrobił stratę, jest mało prawdopodobne.
Jeszcze w 1980 r. Emmentaler z produkcją 58 tys. ton rocznie był najczęściej wytwarzanym serem w tym kraju. Za sprzedaż był odpowiedzialny na wpół państwowy kartel Schweizer Käseunion AG. Od tamtego czasu wyrób Emmentalera spadał i wyniósł w 2008 r. 28,8 tys. ton.
Zupełnie inaczej było w przypadku Le Gruyère. Od 22 tys. ton w 1980r. produkcja Greyerzera wzrastała, a w 2008 r. prawie dorównała Emmentalerowi i wyniosła 28,2 tys. ton. Organizacja producentów Le Gruyère zapowiada, że będzie dążyć do produkcji 30 tys. ton rocznie, będzie się to jednak odbywało stopniowo, aby cena sera nie uległa zmianie.