1. Aktualności
  2. Świat

Egipt: Arla Foods złożyła ofertę zakupu spółki ADPC

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Zlokalizowana pod Kairem mleczarnia to ważny element egipskiego rynku mlecznego. Arla Foods po złożeniu niewiążącej oferty zakupu 100% udziałów przystąpi do szczegółowego zbadania kondycji firmy. Jeśli ADPC okaże się zdrowym finansowo podmiotem – Arla Foods stanie się 5. lub 6. mleczarnią w Egipcie i 15% rynku serów w tym arabskim kraju. Szczególnie silną pozycję ADPC ma w kategoriach serów typu feta, podpuszczkowych i topionych.


W 2013 roku ADPC sprzedała 43 tys. ton produktów za 68 mln euro. Najbardziej znana marka jest Panda. Firma posiada 8 centrów dystrybucyjnych i 125 samochodów dostawczych poruszających się po całym kraju. Moce produkcyjne zakładu pod Kairem wynoszą 80 tys. ton. Co ważne zakład ma możliwości rozbudowy i operuje na 90 miolionowym rynku egipskim, który powszechnie uważa się za perspektywiczny.
Produkcja w ADPC jest oparta na rekombinacji tj. dodawania wody do mleka w proszku i przetwarzaniu na sery. 80% proszku pochodzi zaś z importu. W ten sposób mleko w proszku w większym niż dotąd stopniu może pochodzić z zakładów Arla.