1. Aktualności
  2. Świat

Australia: Saputo podbija stawkę w walce

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski

10 października br pisaliśmy o zarekomendowaniu sprzedaży udziałów w firmie Warrnambool przez jej radę nadzorczą kanadyjskiemu potentatowi mleczarskiemu Saputo. Firma ta właśnie podbiła stawkę i podniosła proponowaną cenę za udziały australijskiej firmy o 13%. To rezultat rywalizacji jaka ma miejsce o Warrnambool ze strony innych firm mleczarskich zainteresowanych rynkiem australijskim oraz dostawami na rynki płd-wsch Azji, w tym Chin i Indii. W licytacji bierze bowiem udział spółdzielnia mleczarskia Murray Goulburn i firma Bega Cheese. Murray Goulburn ma 17% udziałów, a Bega Chesse 18%. Ciekawostką tego układu jest to, że udziały w Bega Cheese ma Fonterra. Ważne jest także, co zrobi japońska firma Kirin, która zabezpiecza się jako odbiorca produktów Warrnambool i ma blisko 10% udziałów.


Warrnambool jest spółką notowaną na australijskiej giełdzie ASX i jedną z największych mleczarni na kontynencie. Posiada dwa zakłady produkcyjne i zatrudnia 420 osób. W ostatnim roku fiskalnym kończącym się w czerwcu 2013 roku firma osiągnęła obroty (po przeliczeniu) w wysokości 350,4 mln €.
Saputo wytwarza i sprzedaje sery, płynne mleko i śmietany, produkty fermentowane. Należy do największych mleczarni świata (miejsce nr 10 w rankingu www.forummleczarskie.pl). To największa firma mleczarska w Kanadzie, trzecia potęga mleczarska w Argentynie i USA. Sprzedaje wyroby w 40 krajach świata. Główne marki firmy to: Saputo, Alexis de Portneuf, Armstrong, Baxter, Dairyland, Dragone, DuVillage 1860, Friendship, Frigo Cheese Heads, Great Midwest, King\\\'s Choice, Kingsey, La Paulina, Milk2Go, Neilson, Nutrilait, Ricrem, Salemville, Stella i Treasure Cave.
Jest notowana na giełdzie w Toronto.