1. Aktualności
  2. Świat

Giganci skaczą sobie do oczu

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski

Fonterra i Danone kłócą się między sobą z powodu niesławnej afery z sierpnia 2013 r dotyczącej zatrucia WPC 80 szczepami bakterii wywołującymi zatrucie jadem kiełbasianym, która to afera zachwiała wizerunkiem Fonterry. Choć okazało się, że była to pomyłka zewnętrznego laboratorium, partnerzy handlowi Fonterry mają oczekiwania finansowe i pretensje do Fonterry o to, że spowodowała straty sprzedaży ich produktów, do których używano dodatków firmy z Nowej Zelandii.


Jak informuje Fonterra, trwa dyskusja między z Danone, której treść pozostaje poufna, choć przecieki dotarły już do prasy. Fonterra stara się załagodzić sytuację, ale nieoficjalnie mówi się, że Danone oczekuje całkowitej kompensacji strat poniesionych na wskazanych rynkach w związku z aferą. Fonterra odrzuca jakiekolwiek oczekiwania Danone, które by miały wynikać z wycofania produktów.
Danone jest partnerem Fonterry i wykorzystuje jej surowce do produkcji odżywek dla dzieci. Wyroby te musiały być wycofywane z rynkach południowej Azji, gdzie Danone sprzedaje odżywki Dumex.