1. Aktualności
  2. Polska

Polagra-Food 2013: Dobre nastroje eksporterów

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie
© forum mleczarskie

Na tegorocznej edycji targów w Poznaniu trudno znaleźć kogoś, kto kręci nosem i żali się mówiąc o kryzysie. Jeszcze niedawno takie głosy pojawiały się u producentów galanterii, teraz – po wzroście cen w sklepach, takich głosów nie słychać. Rośnie eksport na Daleki Wschód oraz do zachodniej i wschodniej Afryki. Pojawiają się natomiast pierwsze dyskusje, kiedy wzrost cen w kraju spowoduje wyhamowanie dodatniej dynamiki sprzedaży na rynku wewnętrznym.
Jak powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita 2013 to był bardzo dobry rok i jeśli ktoś narzeka, to problem musi leżeć w mało atrakcyjnym asortymencie. Mlekovita nie miała dawno tak dobrego roku – mówi Prezes Sapiński. Wszystkie firmy, duże i małe przyznają, że eksport przyniósł w tym roku duże korzyści mleczarniom. Lech Karendys, Dyrektor Handlowy w Mlekpol (SM) oczekuje znaczącego wzrostu przychodów mleczarni za 2013 rok (o około 20%).


Targi były okazją do zaprezentowania nowości: Grupa Mlekovita pokazała nowe jogurty w 350 g kubkach oraz odświeżone opakowania serów konfekcjonowanych, Mlekpol (SM) pokazał ser Senator (dojrzewający 2-3 miesiące).
W gronie wystawców oprócz wymienionych: Grupy Mlekovita i Mlekpol (SM), znalazł się także inny potentat polskiego mleczarstwa: Łowicz (OSM) oraz inni gracze: mleczarnie wielkopolskie Gostyń (SM), Jana (ŚSM), Top-Tomyśl (OSM), Czarnków (OSM), Agro-Danmis, Września (OSM), mleczarnie ze części środkowej Polski: Włoszczowa (OSM), Wieluń (SDM), Koło (OSM), Kosów Lacki (OSM), Ozorków (OSM), dalej Jal, Lactima, Emilgrana. Z grona dystrybutorów wystawił się SOT. W gronie ważnych gości spotkaliśmy przedstawicieli mleczarni Piątnica (OSM) oraz Sertop.