Produkty ekologiczne: Natura wpisana w jakość

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2013 (61)

Mleczarskie produkty ekologiczne

W kategorii mleczarskiej można znaleźć na półkach produkty już prawie ze wszystkich kategorii produktowych. Obecnie do wyboru mamy nabiał w kategoriach: sery żółte, wędzone, twarogi białe, bundz, bryndza, jogurty, kefiry, maślankę, mleko świeże i zsiadłe, masło – nabiał krowi, owczy lub kozi.

Nadal jednak konsumenci mają utrudniony dostęp do przetworzonych produktów, które w przeważającej mierze sprowadzane są z Niemiec lub Czech. Wśród polskich zakładów specjalizujących się w tego typu produkcji wymienia się Mleczarnię EkoŁukta (marka BioProdukt), Jasienica Rosielna (OSM) mleczarnię Magda, Gospodarstwo Ekologiczne Nowak, Gospodarstwo Hodowlane Kozia Górka; Ser-Milk, Jasionek Hodowla Kóz, Gospodarstwo Ekologiczne Sławomir Łęgowski, Gospodarstwo Ekologoczne Ziembiński, Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Figa, Gospodarstwo Hodowlane w Krajobrazowym Parku Doliny Bystrzycy, Klimeko, Kozia Farma Złotna, Mleczarnia Rospuda, Capra Kampinos.

Firmy

Mleczarnia EkoŁukta specjalizuje się w wytwarzaniu ekologicznego nabiału. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Łukcie (woj. warmińsko-mazurskie), pomiędzy Olsztynem, a Ostródą. W skali miesiąca zakład produkuje około ok. 40 ton nabiału ekologicznego. W ofercie są: twarogi, jogurty, sery i serki do smarowania czy zsiadłe mleko. Oprócz specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną produkty EkoŁukty znaleźć można w sieciach detalicznych, m.in.: Bomi, Piotr i Paweł.

Mleczarnia Jasienica Rosielna (OSM) działa na rynku od 1927 roku. Produkcja odbywa się na nowoczesnych liniach technologicznych. Firma oferuje ponad 40 asortymentów różnego rodzaju wyrobów mleczarskich m.in. kefir, serek fromage, twaróg, serek ziarnisty, jogurty, maślanki oraz mleko spożywcze, śmietanę i masło.

Firma Frąckowiak (ZPSiH) powstała w maju 1992 roku w Granowie, proponuje konsumentom wyjątkowe produkty, będące owocem starej, rodzinnej receptury. Frąckowiak (ZSPiH), dzięki zdywersyfikowanej ofercie dostosowanej do wysublimowanych gustów regionalnych konsumentów jest w Polsce czołowym producentem i dystrybutorem domowego sera smażonego. Jednym z najbardziej cenionych produktów firmy jest Bio ser smażony, ekologiczny, z Granowa.

Czy wiesz że:

Koncepcja alternatywnego rolnictwa ekologicznego powstała w krajach wysoko uprzemysłowionych o rozwiniętej produkcji rolnej z nadwyżki produktów rolnych, pod wpływem społecznych ruchów ekologicznych. Uważa się, iż stosowane w rolnictwie alternatywnym metody uprawy roślin i hodowli zwierząt gospodarskich w większym stopniu niż w rolnictwie konwencjonalnym uwzględniają wymagania środowiskowe.

Gospodarstwo Ekologiczne Nowak działa na rynku około 10 lat. W swoim asortymencie posiada m.in. śmietany ekologiczne, twarogi, jogurty i masła.

Gospodarstwo Hodowlane „Kozia Górka” z województwa warmińsko-mazurskiego w gminie Reszel działa od 1996 roku. Firma specjalizuje się w produkcji mleka i serów podpuszczkowych z mleka koziego.

Asortyment polski uzupełniany jest produktami z zagranicy. Wśród zagranicznych ekoproduktów wymienić można marki Sobbeke, Andechser (Temar PPH), Schwarzwaldmilch, Lobetaler – Bio, Hekking – bio.

Söbbeke to niemiecki wytwórca ekologiczny, mający w swoim ekologicznym asortymencie m.in. jogurty, sery żółte i białe, masło oraz napoje mleczne. Andechser to firma specjalizująca się w produkcji nabiału ekologicznego m.in. mleka, jogurtów i deserów, masła i serów. W ofercie firmy znajdziemy m.in. produkty z mleka koziego, bezglutenowe, bezlaktozowe i o obniżonej zawartości tłuszczu.

Schwarzwaldmilch to kolejna niemiecka firma, która sprzedaje swoje produkty również w Polsce. W jej portfolio znajdujemy różnego typu desery mleczne, jogurty oraz masło. Firma produkuje też galanterię bezlaktozową.

Wartość polskiego rynku

Obecnie szacuje się, że wartość polskiego rynku żywności ekologicznej wynosi ok. 550-600 mln zł i ma tendencję wzrostową 20-30% rocznie. W 2015 r. wartość tego rynku może wynieść 700 mln zł. Wszelkie analizy tego segmentu w porównaniu z rynkiem tradycyjnym wskazują, iż rynek żywności ekologicznej jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce.

Niestety, w porównaniu z innymi krajami tzw. starej Europy wypadamy relatywnie słabo. Przykładowo, średnie spożycie żywności ekologicznej w krajach „starej” UE sięga ok. 3% w całości konsumpcji. Liderami są Dania, Szwajcaria, Niemcy i Austria, gdzie spożycie utrzymuje się na poziomie 4-5% ogólnie spożywanej żywności. W Polsce żywność ekologiczna to produkty wciąż niszowe i spożycie ich szacuje się na poziomie zaledwie 0,2%.


Strona 5 z 5