Produkty ekologiczne: Moda czy świadomy wybór

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Na czym polega hodowla zwierząt w systemie ekologicznym?

Wydajność mleczna i rozrodcza krów zależy od komfortu bytowania zwierząt, określanego jako dobrostan. Dlatego też, aby zapewnić maksymalny komfort zwierzętom rolnicy ekologiczni muszą zadbać o to, żeby zwierzęta podczas jedzenia i udoju mogły zająć wygodną pozycję stojącą, natomiast podczas przeżuwania i odpoczynku mogły wygodnie leżeć. Bydło hoduje się tradycyjnie w oborze na ściółce, skąd łatwo pobrać obornik.

Zwierząt nie wolno karmić paszami przemysłowymi, a karma typu bio powinna pochodzić z gospodarstwa ekologicznego. Ideą żywienia krów w systemie ekologicznym jest utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji oraz zapewnienie optymalnej produkcji. Pasze powinny być wysokiej jakości i dostosowane do potrzeb danego gatunku. Przepisy dopuszczają wprawdzie pasze pochodzące z gospodarstw konwencjonalnych, ale zaledwie 10% w skali roku i w ramach dawki dziennej. Stosowane w paszach dodatki mineralne i witaminowe też muszą pochodzić ze źródeł naturalnych. Bezwzględnie wyklucza się stosowanie w paszach dodatków stymulujących wzrost, wzmagających apetyt, barwników syntetycznych, konserwantów, odchodów zwierzęcych, aminokwasów, mocznika, pasz traktowanych rozpuszczalnikami bądź poddawanych ekstrakcji oraz wszelkich preparatów i leków nie- wyszczególnionych jako dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych.

Do ras wskazywanych jako najbardziej odpowiednie zalicza się m.in. czarno-białą, czerwono-białą, simentalską, polską czerwoną, Jersey oraz bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Przy wyborze rasy bydła należy brać pod uwagę nie tylko wydajność mleczną, ale również takie cechy jak: długowieczność, płodność, odporność na pasożyty, łatwość ocieleń; wydajność oraz właściwości uzyskiwanego mleka.

Wartość organoleptyczna i odżywcza

Wielu entuzjastów żywności ekologicznej uważa, że produkty organiczne wyróżniają: lepszy smak oraz korzystniejsze wartości odżywcze. Na ich jakość wpływa głównie metoda produkcji i hodowli. Ponieważ na żadnym etapie produkcji nie są stosowane środki chemiczne, otrzymane produkty powinny być wolne od zanieczyszczeń. Generalnie uważa się, że są to produkty bogate w naturalne składniki i witaminy, a ich smak znacznie różni się od smaku produktów konwencjonalnych. W produktach ekologicznych ceniona jest ich wysoka wartość biologiczna. Ekozwierzęta spożywają bardziej różnorodną naturalną paszę, więc ich mięso jest mniej tłuste i wodniste.

Jak rozpoznać produkt organiczny?

Wybierając się po żywność ekologiczną, powinniśmy szukać oficjalnego symbolu rolnictwa ekologicznego – zielonego listka z 12 gwiazdkami. Każdy produkt ekologiczny powinien posiadać stosowany w UE certyfikat jednostki kontrolującej ten typ rolnictwa. Obecnie o certyfikat producenci ubiegają się w jednej z jednostek certyfikujących, nad którymi kontrolę sprawuje Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Według procedury przedstawiciele takiej jednostki przed przyznaniem certyfikatu przyjeżdżają do gospodarstw, żeby sprawdzić, czy zachowane są odpowiednie standardy uprawy lub hodowli. Jeśli gospodarstwo spełnia wytyczne wydawany jest certyfikat, który jest weryfikowany co roku. Na prawidłowo sporządzonej etykiecie produktu ekologicznego powinny znaleźć się: „Eko Liść” czyli unijne logo produktów ekologicznych, nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent, napis: „Rolnictwo ekologiczne. System kontroli WE” lub „produkt rolnictwa ekologicznego” oraz nazwa i adres producenta, przetwórcy lub sprzedawcy.

Strona 3 z 5