Produkty ekologiczne: Moda czy świadomy wybór

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Ciekawy produkt

Bogaty asortyment Grupy Mlekovita wzbogacił się ostatnio o wyjątkowy produkt. Kefir EKOlogiczny 375 g dostępny jest w poręcznej butelce i stanowi odpowiedź na budzący się trend nie tylko na produkty ekologiczne, ale i zdrowe, fermentowane produkty, które spożywać można poza domem. Produkowany w zakładzie w Trzebownisku przeszedł pomyślnie procedurę kontroli i certyfikacji przez co uzyskał uprawnienia do przetwórstwa ekologicznego. Mleko dostarczają tu gospodarstwa, które stosują tradycyjne metody uprawy roślin i hodowli bydła. Produkt posiada znak certyfikacji ekologicznej.

Producent: Grupa Mlekovita.

Światowe wydatki na produkty ekologiczne

Wartość rynku produktów ekologicznych w Polsce szacuje się na 600-650 mln zł, co stanowi zaledwie 0,3% całego rynku spożywczego. Według szacunków produkty ekologiczne kupuje dzisiaj zaledwie 7%. Polaków. Według prognoz – o ile nie zmieni się koniun-ktura rynkowa – popyt na produkty ekologiczne może rosnąć w następnych latach w tempie ok. 20% rocznie. Jednak jak na razie ekożywność w budżecie przeciętnego Polaka to wciąż element marginalny. Według danych zawartych w raporcie The World of Ogranic Agriculture na produkty bio wydajemy średnio 3 euro (czyli ok. 12 zł) rocznie. Dla przykładu Szwajcarzy na tego typu produkty wydają 189 euro, Duńczycy 159 euro, a mieszkańcy Luksemburga 143 euro.

Jaka jest powierzchnia upraw ekologicznych?

Według danych z raportu The World of Organic Agriculture 2014 wynika, że najwięcej upraw ekologicznych znajduje się w Australii, Argentynie oraz USA. Polska w tym zestawieniu znajduje się na 12. miejscu na świecie, a w Europie na 7. miejscu. Żywność ekologiczną w Polsce produkują specjalistyczne gospodarstwa, które zajmują niewiele ponad 2% wszystkich terenów przeznaczonych pod uprawy.


Jak produkuje się biożywność?

O tym, czy dane gospodarstwo może uzyskać status ekologicznego decydują szczegółowe przepisy. Według prawa unijnego producenci mogą nazwać swoją żywność „ekologiczną” lub „bio” wyłącznie wtedy, gdy, co najmniej w 95% wytwarzają ją metodami ekologicznymi. W przypadku upraw rolnych ważne jest, by ziemia, na której usytuowane jest gospodarstwo, była czysta i niezanieczyszczona. Gospodarstwa te muszą być usytuowane z dala od dróg, gdyż gleba może zawierać tam zbyt dużo ołowiu i innych zanieczyszczeń, oraz zakładów i innych gospodarstw, które takie zanieczyszczenia mogą potencjalnie produkować. Żaden z produktów ekologicznych nie jest genetycznie modyfikowany. Według przyjętych zasad należy stosować płodozmian, żeby chronić glebę przed wyjałowieniem. Stosowane nawozy muszą być naturalne. Mogą to być kompost i/lub  obornik. W tego typu gospodarstwach dobrze widziane są zwierzęta.

Strona 2 z 5