Produkty ekologiczne: Moda czy świadomy wybór

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Jaka jest świadomość polskiego konsumenta?

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Zielonej Sieci (źródło biokurier.pl) wskazują, że 40% polskich internautów spotkało się z kupowaniem produktów i usług wytwarzanych w sposób odpowiedzialny. Aż 52%  badanych nie potrafiło jednak udzielić na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Prawie wszyscy chcieliby więcej wiedzieć na temat świadomej konsumpcji. Odpowiedzialna konsumpcja kojarzyła się internautom przede wszystkim z kupowaniem produktów wytwarzanych w sposób przyjazny dla środowiska (75% badanych). W przypadku produktów spożywczych i żywności odsetek osób, które byłyby w stanie zapłacić za produkty spożywcze więcej szacowany jest na 64%, przy czym kobiety chętniej niż mężczyźni deklarowały gotowość do płacenia więcej za produkty wytwarzane w sposób odpowiedzialny.



Przykłady produktów ekologicznych w Polsce

Produkty ekologiczne w Polsce wytwarzane są przez ograniczoną liczbę producentów. Do największych należą: mleczarnia EkoŁukta, Jasienica Rosielna (OSM) oraz Nowy Sącz (OSM). Na rynku pojawiają się też produkty pod markami Bioprodukt, Kniaź, Łemkowyna. Do podjęcia współpracy w tym temacie przystępuje także Piątnica (OSM). Na rynku polskim sporo produktów ekologicznych jest dystrybuowane przez importerów. Do najbardziej znanych marek zaliczyć można Andechser, Schwarzwaldmilch, Sobbeke, Leeb Vital.

Wybór asortymentowy jest coraz szerszy. Firmy oferują w zasadzie większość odpowiedników produktów konwencjonalnych. Obecnie na półkach można znaleźć produkty wytwarzane zarówno z mleka krowiego, koziego i jak owczego. Najlepiej rozwinięta jest kategoria jogurtów oraz serów białych. Stopniowo rośnie udział serów podpuszczkowych.

Mleko z gospodarstw ekologicznych jest postrzegane jako wartościowsze, ma ciekawszy bukiet smakowy, bogatszą zawartość składników odżywczych, lepszą stabilność kwasu mlekowego i innych składników. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Aberdeen wskazują, że mleko ekologiczne może zawierać niemal o 75% więcej niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 niż zwykłe mleko, ze względu na wyższą zawartość koniczyny w paszy krów hodowanych metodami ekologicznymi.

Z kolei wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Washington State University wskazują, że mleko ekologiczne ma korzystniejsze proporcje kwasów tłuszczowych niż mleko pozyskiwane od krów z chowu konwencjonalnego. Przyczyna leży przede wszystkim w żywieniu zwierząt. Według naukowców kluczowym elementem, który wpływa na lepszą, jakość mleka ekologicznego jest jakość paszy dostarczanej krowom. Kluczowe znaczenie ma tu odżywianie zwierząt na pastwisku oraz z wykorzystaniem siana w gospodarstwach ekologicznych. W chowie konwencjonalnym dominują natomiast ziarna, kiszonki i innego rodzaju pokarmy wysokoenergetyczne (m.in. wg danych ze strony http://journals.plos.org).

Unia Europejska zezwala bioproducentom na wybór zaledwie spośród 48 sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu podczas, gdy producenci konwencjonalnie mogą korzystać aż z 316 dodatków. W ekożywności dopuszczalne jest do 5% substancji dodatkowych.


Strona 5 z 5