Twarogi tradycyjne: Klasyka twarogu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2014 (67)

W serze białym jest trochę magnezu (reguluje pracę układu nerwowego), potasu (wspomaga mięśnie), cynku (wzmacnia odporność) oraz witaminy A (niezbędna dla oczu), D (wspomaga wchłanianie wapnia), wit. z grupy B (biorą udział w produkcji licznych hormonów i enzymów) oraz wit. E (chroni komórki przed działaniem wolnych rodników).

Sery tłuste dostarczają najwięcej kalorii i nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego jedzmy je z umiarem. Osoby mające podwyższony poziom cholesterolu powinny z nich zrezygnować. Najlepiej wybierać sery twarogowe półtłuste, bez dodatków. Całkowite usunięcie tłuszczu pozbawia produkty mleczne witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Obróbka kulinarna nie wpływa na zawartości powyższych składników.

Ważnym zdrowotnym aspektem spożywania twarogów jest obecność żywych bakterii mlekowych. Decydują one o przebiegu procesu technologicznego, nadaniu aromatu i smaku oraz właściwości konserwujących (antagonistycznych do bakterii gnilnych i patogenów), wartości biologicznej, a w niektórych przypadkach o wartości zdrowotnej twarogów.

Zastosowanie kulinarne

Biały ser gości na wielu stołach, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest to produkt uniwersalny zarówno na słodko, słono, zimno i ciepło. Najlepszy smak mają twarogi o średniej zawartości tłuszczu, czyli półtłuste. Z białego sera można zrobić twarożek dodając śmietanę i rozgniatając go. Tego typu produkty są polecane do past twarożkowych z rzodkiewką, szczypiorkiem, cebulką lub cynamonem. Twarogi chude są bardziej kruche, dlatego nadają się do potraw z makaronu na słodko czy też do sałatek.

Sery chude dobre są dla osób odchudzających się i będących na diecie beztłuszczowej. Mają zastosowanie w daniach zarówno pikantnych, słodkich, aż po kluski z serem, pierogi leniwe, naleśniki lub serniki i torty serowe, oraz do past rybnych, sałatek.

W ofercie handlowej znajduje się dużo gotowych produktów. Niestety serki i desery z owocami, warzywami, czekoladą zawierają cukier /lub syrop glukozowo-fruktozowy oraz dużo tłuszczu, przez co ich kaloryczność wzrasta. Ponadto mogą w nich być barwniki i syntetyczne substancje smakowe.

Polscy producenci twarogów

Twaróg jest naturalnym produktem wytwarzanym z mleka w toku tradycyjnego procesu przetwórczego. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym i higienicznym opakowaniom jest produktem bezpiecznym, dostępnym w każdym sklepie. Polska jest największym producentem twarogów na świecie. To właśnie nasz rynek jest tym, na którym tworzą się nowe idee produktów, rozwiązania technologiczne, ale przede wszystkim charakteryzuje go duża grupa świadomych konsumentów.

Produkcja twarogów ma też istotny wymiar ekonomiczny dla polskich mleczarni, nie tylko spółdzielczych. Sery białe to podstawowy produkt oferowany przez ponad 100 firm, decydujący o ich wynikach finansowych.

Klasyczne sery twarogowe stanowią istotną część przetwórstwa mleka w Polsce. Posiadają je w swojej ofercie główni gracze rynkowi, tj. Grupa Mlekovita, Mlekpol (SM), Piątnica (OSM), Łowicz (OSM), Lactalis Polska, Garwolin (OSM), Zott Polska, Sierpc (OSM), dalej Bieluch (SM), Hajnówka (OSM), Grupa Lacpol, Jana (ŚSM), Ozorków (OSM), Wart-Milk (OSM).

Strona 4 z 5