Twarogi tradycyjne: Klasyka twarogu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2014 (67)

Wartości odżywcze

Biały ser jest produktem niskokalorycznym. Porcja 100 g (ze względu na wysoką zawartość białka) jest sycąca, przy jednoczesnym małym ładunku energetycznym. Dla przykładu kaloryczność sera zależy od zawartości tłuszczu i innych dodatków. Porcja 100 g sera chudego to już około 170 kcal, półtłustego: 133 kcal, tłustego: 175 kcal, serka homogenizowanego pełnotłustego: 161 kcal, homogenizowanego truskawkowego: 168 kcal, twarogowego ziarnistego: 101 kcal, ziarnistego o obniżonej zawartości tłuszczu – 87 kcal, a serka twarogowego smakowego nawet 242 kcal.

Zaletą serów twarogowych jest wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka niezbędnego do budowy komórek. Zawiera ono niezbędne aminokwasy, tzn. takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, więc trzeba je dostarczyć z pożywieniem. Aminokwasy te biorą udział w tworzeniu nowych i odbudowaniu uszkodzonych komórek, kształtowaniu się mięśni, wspierają działanie hormonów i enzymów. W 100 g sera białego znajduje się ok. 17-20% białka.

Białe sery są lekkostrawne, więc doskonale sprawdzają się w posiłkach dietetycznych. Wynika to z procesu rozkładu laktozy na kwas mlekowy, który jest łatwiej przyswajalny. Laktoza, ułatwia wchłanianie wapnia, dostarcza energii i wspomaga rozwój w jelitach pożytecznych mikroorganizmów. Te z kolei zapobiegają zaparciom i dysfunkcjom układu pokarmowego. Sery twarogowe są polecane także osobom, które cierpią na nietolerancję laktozy i nie mogą spożywać mleka.


Ser chudy zawiera wprawdzie niewiele tłuszczu, ale za to ma mniej wartościowych pierwiastków. W tłustym serze jest więcej witaminy A i wapnia. Zawartość tłuszczu w serze nie wpływa na poziom wit. z grupy B.

Niestety, ze względu na oddzielanie skrzepu od serwatki, sery twarogowe zawierają śladowe ilości wapnia, w porównaniu z innymi mlecznymi przetworami, tj. ser podpuszczkowy lub jogurt. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek (800–1200 mg), trzeba zjeść niemal 1 kg twarogu. W 100 g sera znajduje się około 96 mg wapnia i potasu, 240 mg fosforu, 41 mg sodu, a także mangan, miedź, magnez, cynk, żelazo.

Ser twarogowy w specyficznych warunkach może mieć wady. Spożywany w dużej ilości (na przykład przy diecie białkowej) może prowadzić do uszkodzeń nerek oraz podwyższenia poziomu cholesterolu. Najbardziej optymalne spożycie to około 200 g dziennie. Za kontrolą spożywania twarogów przemawia także zdolność do zakwaszania organizmu. Aby temu zapobiec należy spożywać produkty odkwaszające oraz zawierające dużo wapnia.

Joanna Kołodyńska

Kierownik Działu Marketingu w firmie Mlekoma Dairy

Klienci coraz częściej oprócz jakości produktu, oceniają sposób zapakowania, wygodę korzystania, przechowywania oraz estetyczny wygląd opakowania. W przypadku serów twarogowych Emilki firmy Mlekoma pozostawiono wygodne opakowanie w formie wytłoczki, zawierające optymalną rodzinną porcję 500 g i odświeżono design na platynkach. Wynikiem jest opakowanie formą nawiązujące do naturalnych smaków, które każdy pamięta z dzieciństwa, a jednocześnie ciekawą i atrakcyjną grafiką z apetycznymi propozycjami podania zachęca klienta do kupna.

W ostatnich latach coraz więcej osób wybiera świadomie jak najmniej przetworzone i naturalne produkty, jednocześnie zwracając uwagę na zawartość tłuszczu, kaloryczność. Moda na zdrowy tryb życia, zmiana nawyków żywieniowych Polaków coraz częściej widoczna jest poprzez asortyment na półkach sklepowych, gdzie królują produkty light, o obniżonej zawartości tłuszczu. Serek twarogowy Emilki chudy, o zawartości tłuszczu 0% to odpowiedź na potrzeby klientów dbających o linię, ale ceniących naturalny smak.


Strona 3 z 5