Sery solankowe: Solankowy interes

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2014 (65)

Sery podobne do fety

  • Albania (djath i bardhë or djath i Gjirokastrës)
  • Bułgaria (бяло сирене, bjalo sirene)
  • Egipt (domiati)
  • Finlandia (salaattijuusto)
  • Niemcy (Schafskäse)
  • Gruzja (ყველი, kveli)
  • Indie (chhenaa, chhana, paneer)
  • Iran (panir lighvan)
  • Włochy (casu 'e fitta Sardinia)
  • Polska (bryndza)
  • Rosja (брынза)
  • Serbia (сир, брнза sir)
  • Turcja (beyaz peynir)
  • Ukraina (бринза)

Feta w liczbach

Grecja produkuje około 143 tys. ton serów, z czego 135 tys. ton stanowi feta. 97% produkcji sera feta jest konsumowane przez Greków. Średnia konsumpcja fety wynosi 12 kg per capita i jest najwyższa na świecie.

Eksport greckiej fety od kilku lat systematycznie rośnie. Feta jest eksportowana obecnie do 35 krajów na świecie. Oprócz UE oryginalną fetę można kupić także w Azji, Afryce, Oceanii oraz Ameryce Północnej. W Europie największymi eksporterami greckiej fety są Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz Szwecja.

W 2010 roku eksport fety wynosił blisko 33 tys. ton. W 2011 zaś 34 tys. ton. Według Antigone Marioli, niemieckiego Ministra ds. Finansów i Handlu Zagranicznego w 2012 roku ogólny import sera feta wyniósł 35 tys. ton, w tym do Niemiec przekroczył 12 tys. ton. Z kolei według www.eu.greekreporter.com tego typu wolumeny dają Niemcom palmę pierwszeństwa w Europie. W ujęciu wartościowym Niemcy w okresie 2007-12 zaimportowały 1/3 eksportu greckiego sera feta na świecie. W ujęciu ilościowym w 2012 roku udział rynkowy w imporcie Niemiec wynosił 36%. W ujęciu wartościowym eksport sera feta do Niemiec wyniósł 70 mln euro, przy całkowitej wartości eksportu kształtującego się na poziomie 202 mln euro. Znaczącymi importerami greckiego sera feta są Wielka Brytania (14%), Włochy (12%) oraz Szwecja, Cypr, Austria, USA, Francja, Szwajcaria, Belgia i Kanada.


Sery typu feta w Polsce

Moda na spożywanie serów solankowych w Polsce wyraźnie rośnie. Na rynku polskim można dostać fetę zarówno oryginalną jak i sery typu feta produkowane przez polskich producentów lub zagraniczne oddziały dużych koncernów.

Sery solankowe podobnie jak na świecie mogą się skutecznie wpisać w nasze kulinarne upodobania, bowiem na rynku pojawia się coraz szersza i bardzo intrygująca smakowo oferta. Z jednej strony zainteresowanie serami solankowymi może wynikać z podróży krajoznawczych i zakup takiego sera może być miłym wspomnieniem po śródziemnomorskich wakacyjnych smakach. Z drugiej strony takie sery na półkach stanowią coraz szerszą ofertę produktową. Niewątpliwie są bardzo użyteczne kulinarnie. Można je stosować jako serki do smarowania pieczywa (serki do smarowania Piato, Favita, Fellada) lub jako przekąskę koktajlową (ser w małych kostkach Piato, Fellada). Niektóre sery solankowe można grillować (Sirtakis). Są one wykorzystywane jako składnik sałatek wydatnie poprawiający ich smak (m.in. sery bałkańskie Sirtakis, Apetina, Piato, Favita, Fellada). Wiele takich produktów wzbogaconych jest w składniki smakowe (czosnek, pomidory, zioła – Apetina, Piato, Sirtakis), co również czyni je atrakcyjniejszymi wizualnie i smakowo, albo są wędzone (Jana SSM).

Oferowane na rynku polskim sery solankowe produkowane są głównie z mleka krowiego. Sery z mleka owczego lub koziego dostarczane są przez importerów. Obecnie feta jest dostępna w różnych formatach opakowań. Najbardziej popularne sery oferowane są w bloczku (Grupa Mlekovita, Arla Foods) lub w pudełku z koszyczkiem, w kostkach z przyprawami (Arla Foods) oraz w postaci serków do smarowania pieczywa (Arla Foods, Hochland Polska). Sery solankowe występują także w plastrach (Arla Foods, Temar PPH/Sirtakis) oraz kubełkach (Temar PPH/Sirtakis) i słoikach (Temar PPH/ Sirtakis).

Strona 4 z 5