Sery solankowe: Solankowy interes

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2014 (65)

Magdalena Lewalska

Marketing Assistant w Euroser

Segment serów solankowych sukcesywnie wzrasta na rynku polskim. Poszerza się również asortyment oferowanych serów w tej kategorii. Popularne coraz bardziej stają się sery wytwarzane na bazie mleka koziego.

Zmiany poziomu sprzedaży serów solankowych uzależnione są między innymi od pór roku. Na pewno cieplejsze z nich wpływają na zwiększone zapotrzebowanie na sery tego typu. Wtedy też częściej konsumenci korzystają z przepisów kuchni śródziemnomorskich, jak włoska, czy grecka, które bogate są w dania z użyciem serów solankowych, jak np. sałatka grecka.

Najlepiej rotujące sery solankowe mieszczą się w gramaturze od 150 do 200 gramów i są wytwarzane z mleka krowiego. Silną pozycję na rynku oraz wielu zwolenników zdobyły również sery solankowe produkowane z mleka koziego. Poszukiwane są też sery wytwarzane z mleka owczego.

Nastawienie handlowców do kategorii serów solankowych jest bardzo pozytywne, ponieważ są to dobrze rotujące produkty, a segment nadal się rozwija. Sery solankowe są też świetnym uzupełnieniem szerokiej oferty serów i gwarantem dobrej sprzedaży.

Jedynym zagrożeniem dla stałości rozwoju grupy serów solankowych jest ich zależność od pór roku oraz sezonowa dostępność koziego mleka, którego ograniczone czasem zasoby blokują produkcję serów. Nie są to jednak czynniki zagrażające istnieniu i rozwojowi kategorii.

Ser feta zyskuje w oczach konsumentów

Ser feta cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem klientów, bowiem wpisuje się tzw. dietę śródziemnomorską – uznawaną za najzdrowszą na świecie. Jednak ser feta i jego solankowe odpowiedniki to produkty o wysokiej wartości energetycznej. 100 g sera feta zawiera 264 kcal (1103 kJ). Zaletą fety jest wysoka zawartość białka: 14 g/100 g. Musimy jednak pamiętać, że jest to produkt o dużej zawartości tłuszczu i kwasów tłuszczowych nasyconych (21 g/100 g). Dlatego też należy fetę spożywać w rozsądnych granicach. Jedzona w nadmiarze może zwiększać poziom cholesterolu (frakcji LDL) we krwi i sprzyjać chorobom metabolicznym, kardiologicznym oraz nadwadze. Pewnym rozwiązaniem jest spożywanie serów solankowych w wersji o zmniejszonej ilości tłuszczu.

Sery solankowe to źródło witaminy A oraz witamin z grupy B. W 100 g porcji sera feta znajdziemy 422 IU witaminy A oraz witaminy z grupy B. Do najważniejszych z tej grupy należą: witamina B2 – 0,84 mg (70%), witamina B5 – 0,97 mg (19%), witamina B6 – 0,42 mg (32%) oraz witamina B12 – 1,7 μg (71%).

Feta jest też dobrym źródłem składników mineralnych, tj.: wapnia – 493 mg (49%), sodu – 1116 mg (74%); cynku – 2,9 mg (31%). Wapń wspiera metabolizm, buduje kości i zęby, bierze udział w skurczach mięśni i krzepnięciu krwi. W fecie należy zwrócić uwagę na podwyższoną ilość sodu (1116 mg), bowiem zbyt wysoka podaż sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie, obniżenie tempa metabolizmu, nadciśnienie tętnicze, a nawet może zaburzyć pracę nerek. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, syntezie DNA, płodności, w utrzymaniu zdrowych kości, zdrowych włosów, paznokci i skóry.

Feta w kulinariach greckich

Ser feta wpisuje się w tradycję kuchni śródziemnomorskiej. W przeszłości ser ten był sprzedawany w formie grubych krążków. Obecnie w tradycyjnej kuchni greckiej feta jest składnikiem tzw. sałatki greckiej, na którą składają się (obok fety): sałata, pomidory, oliwki i cebula, oliwa z oliwek i zioła. Feta jest wykorzystywana jako tzw. ser stołowy oraz jako dodatek do dań na ciepło. Jest m.in. składnikiem tradycyjnego dania spanakopita (budyń na bazie szpinaku) oraz tyropita (ciasto z serem). Feta jest także poddawana grillowaniu, używana jako składnik kanapek, omletów, pierogów, naleśników. Można ją też stosować do pizzy i zapiekanek. Do takiego sera polecane są m.in. wina Beaujolais, Pinot Blanc, Pinot Noir, Sauvignon Blanc.

Według mitologii greckiej sztuka wyrobu sera została przekazana ludziom przez bogów Olimpu. Legenda głosi, że pierwszym „producentem” sera feta był jeden z cyklopów, który hodował owce, a ich mleko wykorzystywał do robienia sera. Ser odkrył podczas swojej niekończącej się podróży Ulisses.

Jak się ją produkuje?

Tradycyjnie ser solankowy feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (gdzie mleko kozie stanowi 5-10% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Przy produkcji sera feta nie stosuje się środków konserwujących lub barwników. Proces produkcji sera składa się z dwóch etapów. Najpierw przez kilka dni mleko poddawane jest różnym procesom, w wyniku których otrzymujemy ser, który następnie musi poleżeć ok. 2 miesięcy w miejscu o temp. 1-2°C (w zalewie solnej), w celu dojrzenia. Zalewa solna powoduje, że ser jest „wilgotny” i gotowy do spożycia.


Ciekawy produkt

Produkt ten wyróżnia się innowacyjnym opakowaniem, które sprawia, że ser nie przykleja się do opakowania, ani do noża. Dzięki temu nie brudzi palców i wyjątkowo łatwo kroi się w pudełku. Jego struktura nie rozpada się w sałatce, gdyż po wymieszaniu składników wciąż mamy całe kostki sera. Turek Islos dostępny jest w dwóch smakach: naturalnym oraz ziołowym.

Producent: Mleczarnia Turek.


Strona 3 z 5