Sery pleśniowe: Wielkie kuszenie

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2014 (63)

Rynek

Według danych rynkowych, do których dotarło Forum uwzględniających całą Polskę w okresie grudzień 2013 styczeń 2014, segment serów pleśniowych jest zdominowany wolumenowo przez marki własne (50% rynku). Pierwszą pozycję wśród produktów markowych zajmuje marka Turek, drugie marka Président, trzecie marka Valbon. Po ujęciu dyskontów kolejność ulega zmianie: pierwsze miejsce przypada marce Turek, drugie – marce Valbon, trzecie – marce Président.

Oferta serów w Polsce

Rynek serów z porostem pleśni ostatnimi laty bardzo się rozwinął. W ofercie znajdują sie zarówno sery produkowane w Polsce (Hochland Polska, Lactalis Polska, Mleczarnia Turek) jak i importowane (Arla Foods, Temar (PPH), Euroser). Rynek oferuje produkty zarówno z mleka krowiego jak i koziego.

Obecnie w ofercie handlowej obok produktów standardowych mamy coraz większy wybór produktów z dodatkami smakowymi, co stanowi ciekawe rozwinięcie portfolio produktowego zarówno pod względem smakowym jak i produktowym. Do najczęściej proponowanych dodatków wytrawnych należą zioła, papryka, czosnek, pieprz, grzyby czy oliwki. Producenci pomału rozwijają także kategorię w kierunku nut orzechowych lub owocowych tj. morela lub żurawina. Mając na uwadze jednak wysoką kaloryczność serów pleśniowych firmy produkują coraz częściej lżejsze wersje swoich specjałów (Lactalis Polska, Mleczarnia Turek).

Bardzo ważnym graczem w kategorii jest firma Hochland Polska. W aktualnej ofercie serów pleśniowych Hochland znajdą się nowe, najbardziej popularne warianty smakowe brie i camembert. Dostępne warianty – Hochland Camembert: naturalny, zioła, zielony pieprz, pieczarki. W kategorii Brie: naturalny, zioła, zielony pieprz. Warto wskazać na intensywne działania firmy mające na celu odświeżenie oferty i rozwinięcie jej, o czym świadczy nowy smak Valbon Camembert chili oraz znane już wcześniej prawdziwe francuskie przysmaki Valbon Delice i Valbon Rouge.

Kluczową pozycję i pierwsze miejsce na rynku oraz szeroki asortyment znajdziemy w porfolio marki Turek. W minionym roku Mleczarnia Turek dokonała szerszego liftingu wizualnego swojej marki na bardziej nowoczesny.  W linii camembert znajdziemy produkty z ziołami, pieprzem, grzybami leśnymi, papryką i czosnkiem, w wersji owocowej będą to odpowiednio żurawina i morela. Sery są o gramaturach 100 g, 120 g i 150 g.

W swoim portfolio firma posiada także linię Turek Kremowy Camembert 150 g (o owalnym kształcie) oraz Turek Złoty Camembert 120 g ujęte w kartoniki w kształcie podkówki.

W swojej propozycji produktowej Mleczarnia Turek nie zapomniała także o wersji light dla klientów, którzy muszą uważać na linię. Firma przygotowała tu m.in. Camembert Figura jogurtowy oraz z pieprzem. W ofercie są także ser camembert w małych trójkącikach, pod wdzięczną nazwą camembert naturalny MiniaTurki. Podobnie przedstawia się także oferta serów brie, w której znajdziemy m.in. brie Natura, z ziołami, z pieprzem oraz z grzybami.

Dbającym o linię firma proponuje Brie Figura Jogurtowy i z ziołami. Warto na koniec wspomnieć o linii Sekret Mnicha, w której znajdziemy m.in. camembert naturalny, z ziołami oraz z pieprzem. Opakowanie kartonikowe 120 g.

Marka Président jest w 2014 roku wyraźnie wspierana kampaniami marketingowymi. Oferta marki w grupie serów pleśniowych obejmuje m.in. camembert naturalny, camembert w wersji lekkiej, camembert z nutą chili, ziołami prowansalskimi, zielonym pieprzem lub orzechami. Produkty te oferowane są w 120 g opakowaniach. W swoim portfolio Lactalis posiada także opakowania 170 g spośród których wybierać można pomiędzy Camembert naturalnym i aktualną nowością rynkową: Camembert Aromatique. W kategorii tej znajdziemy również ser Carre de Camembert, o kwadratowym kształcie, pokryty białą skórką, o jednolitym miąższu koloru kremowego.

W kategorii serów brie mamy szerszy zasięg gramaturowy, od 125 g do 1000 g. Wśród oferowanych produktów znajdują się min. Brie naturalny (125 g i 170 g) Brie z orzechami (125 g), Brie lekki (170 g); Brie z zieloną oliwką (125 g) oraz z orzechami (1000 g).

W ofercie firmy Candia Polska znajdziemy m.in. ser brie marki Coeur De Lion (125 g, 250 g) w trójkącie oraz okrągły 1 kg, w wersji jogurtowej (200 g), ser Brie Saint Benoit (200 g). Kultowym produktem są sery z linii le Rustique: camembert naturalny 250 g oraz w wersji light. Ser pleśniowy pod marką Caprice de Dieux (200 g). W oferie znajduja się także La Belle Laitiere (piękna mleczarka) 200 g; minicamembert Rustique 30 g.

Euroser oferuje klientom frencuski ser brie Coburger o niemieckim rodowodzie. Arla Foods proponuje m.in. Castello Danish Brie 125 g, Castello Camembert 125 g.

Rynek serów pleśniowych obejmuje również sery z mleka koziego. Obecnie na rynku znajduje się szereg produktów z tej kategorii. Sery pleśniowe z mleka koziego importują m.in. Eurial Polska, Lactalis Polska (Chévre Sainte Maure, La Brique de Chévre) oraz Euroser (rolada kozia z żurawiną, Rolada Bettine).

Ciekawy produkt

Hochland Camembert to produkt, który od niedawna kusi konsumentów i handlowców znających potencjał i pozycję firmy Hochland Polska. Nowe sery są już przedmiotem ogólnopolskiej kampanii wykorzystującej TV, prasę i internet, dzięki czemu 84% konsumentów zapozna się z komunikatem producenta. W miejscu sprzedaży już pojawiły się ekspozytory, wobblery, cenówki, shelfstopery). W wybranych sieciach zorganizowane zostaną promocje konsumenckie, które dadzą szansę na wygranie atrakcyjnych nagród umilających codzienne śniadanie.

Nowe sery pleśniowe pod marką Hochland dostępne są na rynku od stycznia 2014 roku. W ofercie serów pleśniowych Hochland są najbardziej popularne warianty smakowe: Hochland Camembert: naturalny, zioła, zielony pieprz, pieczarki; Hochland Brie: naturalny, zioła, zielony pieprz.

 

Sery pleśniowe w innych krajah Europy/układ alfabetyczny

  • Anglia: „Llawnroc” Brie i Camembert; Wensleydale
  • Austria: camembert marki Berggold; Die schlanke Line – jogurtowy camembert
  • Belgia: Beringse Witte, Keiems Bloempje; Merlijn
  • Francja: Chaource, Coulommiers, Le Coutances, Pico au lait cru, Saint André czy Saint Marcellin prestige en coupe
  • Hiszpania: la Calma; Les Agudes
  • Irlandia: Carrigbyrne cheese St Kilian
  • Niemcy: Cambozola, Bonifaz; Comtesse Royal; MaBelle Camembert, Rougette
  • Szkocja: Aiket
  • Szwajcaria: Vacherin Mont d`Or, Fladä

Strona 4 z 4