Jogurty naturalne: Przebudzenie mocy

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2016 (75)

Zainteresowanie konsumentów jogurtami naturalnymi jest ściśle związane ze zmianą trendów w ich zachowaniach żywieniowych. Świadomy konsument poszukuje najlepszych jego zdaniem produktów spełniających wymagania diety i pozwalających utrzymać jego organizm w dobrej formie na długie lata. Do podstawowych założeń stosowanych przy poszukiwaniu odpowiednich produktów zaliczają się: ich naturalność, krótka lista składników, brak sztucznych dodatków do żywności, niska wartość kaloryczna oraz jak najlepsza wartość żywieniowa. Jeżeli jeszcze do tego dodamy użyteczność funkcjonalną oraz wszechstronność zastosowania, to jogurt naturalny wydaje się produktem idealnym.

Dawno, dawno temu w odległej…

Jogurt wytwarzany był i uznawany jako wartościowy żywieniowo produkt już przez starożytnych Egipcjan ponad cztery tysiące lat przed naszą erą. Informacje o produktach przypominających dzisiejszy jogurt można znaleźć nawet w Biblii, gdzie istnieje zapis, iż Abraham przyjmował gości czymś w rodzaju kwaśnego mleka. Z kolei w Księdze Powtórzonego Prawa Mojżesz wskazywał na pokarmy, jakie Jahwe podarował swojemu ludowi: „Dał im mleko kwaśne krów i mleko kóz z tłuszczem jagniąt i baranów…”. Jogurt był też konsumowany przez starożytnych Greków, którzy podawali go na zakończenie uczt. Uważano wówczas, że produkt ten pomaga w trawieniu. O jogurcie wspominali też w swych pracach Homer i Hezjod. Nie bez znaczenia jest fakt, iż nawet takie autorytety jak rzymski historyk Pliniusz Starszy i grecki lekarz Hipokrates rekomendowali spożywanie fermentowanych napojów z mleka na wszelkie dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

W zasadzie do dzisiaj trwa dyskusja, nt.: którego kraju mieszkańcy jako pierwsi wytworzyli jogurt i zaczęli go konsumować na większą skalę. Większość badaczy przychyla się, że tym krajem mogły być Indie. Napój był tak korzystny dla zdrowia i wygodny do przygotowania, że technologię fermentacji opanowały także azjatyckie ludy koczownicze. Potem ten mleczarski napój trafił pod „strzechy” Turków, Bułgarów i Węgrów, którzy z czasem stali się specjalistami w jego produkcji.

Początkowo jogurt był wytwarzany z zagęszczonego – na skutek długotrwałego gotowania – mleka bawolego. Z czasem do produkcji jogurtu zastosowano bardziej dostępne mleko kozie i krowie. Ponieważ produkowany wówczas jogurt był napojem bardzo gęstym, o silnie kwaśnym smaku przed spożyciem często rozcieńczano go wodą lub słodzono miodem.

Na początku XX wieku jogurt urozmaicił również dietę Europejczyków, chociaż na początku uważano go za lek na problemy gastryczne i sprzedawano w aptekach. Również przez pewien czas w Europie panowała – rekomendowana przez lekarzy – moda na odmładzającą dietę jogurtową. Wtedy też zaczęli interesować się jogurtem naukowcy.

Pierwszym propagatorem jogurtu był rosyjski naukowiec z Instytutu Pasteura w Paryżu, Ilja Miecznikow (1845-1916). Ważne miejsce w działalności badawczej tego naukowca zajmowały procesy starzenia się organizmu. Podał on pod dyskusję dość kontrowersyjne jak na owe czasy stwierdzenie, że ludzie starzeją się i umierają przedwcześnie w wyniku samozatrucia organizmu mikrobami i innymi truciznami. Zdaniem Miecznikowa w procesie starzenia, ważną rolę odgrywa szczególnie flora bakteryjna jelita. Dlatego też jego uwagę zwróciły takie produkty fermentowane jak jogurty i kefiry pochodzące z Bałkanów i Rosji, które jego zdaniem zawierały pewne interesujące naukowo szczepy bakterii. Swoje wnioski oparł na badaniach zarówno diety jak i stylu życia bałkańskich stulatków. Na podstawie swoich obserwacji wysunął on tezę, że tzw. mleko bułgarskie, czyli mleko poddane fermentacji specyficzną mikroflorą, może być przyczyną długowieczności bałkańskich chłopów i pasterzy. Naukowiec twierdził, że wysoka koncentracja bakterii mlekowych w jelicie, wywoływana regularnym spożywaniem dużej ilości napojów fermentowanych, może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie, a tym samym przyczyniać się do długowieczności. Przy okazji ogłosił, że toksyny „złych” bakterii jelitowych mogą być odpowiedzialne za starzenie się organizmu.

Co ciekawe w tym roku mija właśnie setna rocznica śmierci I. Miecznikowa, a jego tezy o korzystnym wpływie jogurtów (naturalnych – bo takie wówczas tylko znano) wydają się nadal aktualne.

Ciekawy produkt

Jogurt naturalny Kuchmistrza 3% i Jogurt naturalny typ grecki Kuchmistrza 10% to nowe produkty w wiaderkach od lidera mleczarskiego. Oba wyróżniają się nowoczesną grafiką i przeznaczeniem dla profesjonalistów.

Producent: Grupa Mlekovita.


Strona 1 z 5