Naturalność a funkcjonalność: Czarne konie nabiału: naturalne i funkcjonalne

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 5/2016 (78)

Kolejna grupa to produkty z dodatkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią przed chorobami układu krążenia, osteoporozą i zwyrodnieniem plamki żółtej, obniżają poziom złego cholesterolu, poprawiają pracę mózgu, wzmacniają układ odpornościowy i hamują wzrost komórek nowotworowych. Ich źródłem mogą być m.in. margaryny wzbogacane kwasami omega-3. Na rynku dostępne są produkty, oferowane przez: Kruszwicę ZT (Optima Cardio, Optima Omega-3, Optima DHA, Benevita), Grupę Mlekovita (Daria z Omega 3, również w wersji light, czy nowość – Daria ze sterolami). Do żywności funkcjonalnej zaliczane są produkty wzbogacone sterolami (stanolami), które obniżają stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL, zapobiegając m.in. chorobie niedokrwiennej serca i miażdżycy. Takie możliwości oferują np. margaryny Benecol firmy Raisio, a także Flora pro.activ firmy Unilever Polska. W grupie produktów z wartością dodaną adresowanych do dzieci pojawiają się artykuły, które łączą w sobie kilka wartości, np. wapń, witaminę D i białko wspomagające prawidłowy rozwój kości dziecka oraz witaminy z grupy B poprawiające pamięć i koncentrację – takie kryteria spełniają np. nowe Bakusie firmy Bakoma z formułą zrównoważonego rozwoju.

Warto na dłużej zatrzymać się nad propozycja firmy Milkpol z Czarnocina, która wprowadziła na rynek linię produktów nabiałowych z kwasami omega 3, w tym pierwszy w Polsce twaróg półtłusty i śmietanę 18% z kwasami omega 3. W ofercie firmy znajduje się także serek kanapkowy z kwasami omega 3, który otrzymał certyfikat produktu bezglutenowego. Milkpol posiada jednak więcej produktów wartych uwagi w kontekście zrozumienia skomplikowanych potrzeb konsumentów zwracających uwagę na obecność glutenu. Są to serek czekoladowy, ser do naleśników waniliowy, serek kanapkowy z omega 3, twaróg sernikowy oraz serek ser twarogowy Gusto w posypce – w porcji i plastrach.

Zwrócenie uwagi na produkty Milkpol przez profesjonalistów jest konieczne również dlatego, że są to produkty z czystą etykietą. Wszystkie produkty Milkpol nie zawierają dodatku konserwantów ani mleka w proszku, na co zwracają podejrzliwi nabywcy. W grupie produktów z czystą etykietą znajdują się: jogurt naturalny (w składzie tylko mleko pasteryzowane, białka mleka, żywe kultury bakterii jogurtowych), kefir, ser do naleśników (tylko ser twarogowy i wsad waniliowy) i serek śniadaniowy – tylko pasteryzowane mleko krowie, kultury bakterii mlekowych.

Zdaniem redakcji

Nową ścieżkę rozwoju mleczarstwa i miejsce na półce otwiera linia produktów „bez GMO” mleczarni Piątnica (OSM). O ile już wcześniej Piątnica (OSM) była symbolem uczciwego i naturalnego produktu, to dziś idzie jeszcze dalej. Krowy żywione paszami bez GMO i wdrożenie idei dobrostanu zwierząt (odpowiednich warunków bytowania) są przykładem jak można wpisać się w trend naturalności nowej ery i być w czołówce innowacyjności.

Naturalne? Naturalnie!

Podczas gdy żywność funkcjonalna wywalczyła sobie pewne miejsce na rynku już jakiś czas temu, to jednak dziś królem trendów żywieniowych nieuchronnie staje się naturalność. Współczesny odbiorca coraz większą wagę przykłada do składu i pochodzenia produktu, poszukując jednocześnie szybkich i wygodnych rozwiązań w produktach spożywczych, a im krótsza lista składników na etykiecie, tym większa szansa na sukces – dziś liczą się przede wszystkim dobry surowiec i jak najmniejsza liczba dodatków. Popyt na jak najbardziej naturalną żywność rośnie w tempie astronomicznym. To wynik przede wszystkim dwóch zmian: swoistej mody na życie w zgodzie z naturą oraz rosnącej świadomości konsumenta w zakresie zdrowego odżywania się i tego, czego można dziś oczekiwać od żywności nowej generacji. A najważniejsze z tych oczekiwań to wymaganie, by żywność była jak najmniej przetworzona, pozbawiona sztucznych barwników, konserwantów, emulgatorów, środków wzmacniających smak, np. glutaminianu sodu, czy zanieczyszczeń – np. w postaci metali ciężkich.

Prozdrowotny i pronaturalny trend jest obecnie jednym z najsilniejszych, nie tylko na rynku nabiałowym i nie tylko w Polsce, a potencjał innowacyjny i marketingowy w tym zakresie jest w tym przypadku trudny do przeszacowania. Zwrot w kierunku naturalności to trend globalny, w niektórych państwach wzmacniany dodatkowo przez rząd (przykładowo, w USA na jego rozwój mają wpływ m.in. działania rządowej agencji ds. żywności i leków FDA, która pracuje nad oficjalną definicją słowa „naturalny”, używanego na opakowaniach produktów żywnościowych).

Na fali rosnącego zapotrzebowania na żywność nieprzetworzoną coraz więcej koncernów deklaruje, że będą odpowiednio modyfikować swoje receptury. Zmiana podejścia widoczna jest także w Polsce, a zapoczątkowała ją rosnąca popularność produktów ekologicznych, wytwarzanych na bazie naturalnych i nieprzetworzonych składników. Na ten stosunkowo nowy trend producenci odpowiadają coraz szerzej. Przykładem jest serek homogenizowany. Tu konsument równie chętnie jak po szlagierową wersję waniliową sięga po opcję naturalną.

Na fali wzrostu zainteresowania produktami naturalnymi bardzo zyskują też jogurty naturalne, w tym klasyczny oraz grecki.

Trend do zwrotu w kierunku naturalności podtrzymują również kampanie producentów – jak np. ubiegłoroczna akcja promocyjna Bieluch (SM) pod hasłem „Bieluch jest naturalny… i kropka!”. Na bazie trendu naturalności buduje również swoją pozycję Mleczarnia Turek, która wypracowała u konsumentów odpowiednie skojarzenia z jej produktami, tworząc stronę www.naturek.pl, na której można m.in. dowiedzieć się, z jakich gospodarstw pochodzi mleko, z którego wytwarzane są sery oferowane przez tę firmę.

Strona 4 z 5