Produkty na serce: Serce co nie lubi cholesterolu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

• Kwasy omega 3

W profilaktyce antycholesterolowej ważna jest odpowiednia proporcja kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 w diecie. Badania naukowe potwierdzają, że spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 wiąże się z obniżeniem poziomu trójglicerydów we krwi, a także regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko wtórnych i pierwotnych zawałów serca. Kwas alfa-linolenowy (omega 3) przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 2 g kwasu alfa-linolenowego (omega 3) dziennie, ale jako elementu zdrowego stylu życia oraz zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów producenci dodają do swoich produktów kwasy omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 znajdują się w rybach, skorupiakach, migdałach, orzechach włoskich, jak również w niektórych olejach roślinnych, takich jak: lniany, arachidowy i rzepakowy.

Jednym z dodawanych składników jest wiesiołek dwuletni, który jest źródłem roślinnych kwasów omega 3. Składniki zawarte w wiesiołku korzystnie wpływają na podwyższony poziom cukru we krwi, prawidłową przemianę materii człowieka, łagodzą zmiany alergiczne, wspomagają wytwarzanie prostacykliny – czynnika, wspomagającego leczenie chorób sercowo-naczyniowych.

Przy obecnych trendach zachorowań i tempie starzenia się populacji Polski szacuje się, że liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia już w 2020 r. przekroczy 200 tysięcy.

Rynek produktów obniżających poziom cholesterolu

Na rynkach zagranicznych obecnie można znaleźć różnego typu produkty z dodatkami obniżającymi poziom cholesterolu. Do produktów specjalnie zaprojektowanych w tym celu należą m.in. różnego typu napoje mleczarskie i fermentowane (Benecol), lody (Unilever), pieczywo (Benecol), płatki owsiane (Nestlé), soki owocowe (Minute Maid Heart Wise), jaja wzbogacone w kwasy omega 3.

Na rynku polskim działa kilku producentów, którzy oferują produkty z dodatkiem substancji obniżających poziom cholesterolu. Są to najczęściej sterole lub stanole roślinne, kwasy omega 3 oraz oleje z wiesiołka dwuletniego. Firmy te oferują głównie produkty do smarowania, także twarogi czy mleko. W Polsce nie przyjęły się natomiast napoje fermentowane i desery z dodatkiem substancji obniżających poziom cholesterolu.

Uwagi końcowe

Niewątpliwie produkty z dodatkami obniżającymi poziom cholesterolu są ciekawym rozwiązaniem dla osób zmagającymi się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Należy jednak pamiętać, że jest to jeden z elementów codziennej diety. Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników, bez modyfikacji których żaden jednostkowo brany produkt nie pomoże.

Literatura:

W artykule wykorzystanie m.in. dane GUS, dane z raportu: Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski pod redakcją Zbigniew Strzelecki, Janusz Szymborski, 2015;

informacje ze strony  http://www.eufic.org, www.poradnikzdrowie.pl oraz portale producentów żywności funkcjonalnej tematycznie związanej z tematem.

Strona 6 z 6