Produkty na serce: Serce co nie lubi cholesterolu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Dobry czy zły cholesterol

Cholesterol naturalnie występuje w organizmie i jest potrzebny m.in.: do produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych. W 2/3 jest produkowany przez wątrobę. W pozostałej części dostarczamy go w diecie. W dużym uproszczeniu cholesterol, w zależności od sposobu transportu w ustroju człowieka, dzielimy na LDL („zły”) oraz na HDL („dobry”). Cholesterol frakcji LDL powinniśmy utrzymywać na niskim poziomie, ponieważ ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Cholesterol frakcji HDL, pomaga utrzymać serce w dobrej formie. Niestety, podwyższony poziom cholesterolu nie jest odczuwalny i nie sprawia bólu, dlatego należy regularnie go kontrolować. Co ważne, nie tylko osoby starsze lub otyłe mogą mieć niewłaściwy poziom cholesterolu we krwi. Problem ten coraz częściej dotyczy osób młodszych. Niestety, w obecnych czasach nadmiernej podaży wysoko przetworzonej żywności, co trzecia osoba w wieku 18-35 lat systematycznie spożywa nadmierną ilość cholesterolu wraz z dietą.

Miażdżące statystyki

Według danych GUS choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów osób powyżej 60. roku życia.

W 2012 r. najwyższy poziom umieralności z powodu chorób układu krążenia zanotowano w województwach: śląskim, świętokrzyskim i lubelskim (ponad 490 zgonów na 100 tys. ludności) i wskaźnik ten był o ok. 25% większy niż w województwie podlaskim, w którym notowano najniższy poziom umieralności (394 osoby na 100 tys. ludności). Na terenach wiejskich wszystkich województw natężenie zgonów było wyższe niż w miastach. W 2013 r. zmarły w Polsce z tego powodu 177 433 osoby (461 na każde 100 tys. ludności). Stanowiło to 45,8% ogółu zgonów Polaków: 40,9% wśród mężczyzn i 51,1% wśród kobiet.

Podsumujmy: corocznie około 1 mln osób rocznie jest hospitalizowanych z powodu chorób układu krążenia. Do najpopularniejszych jednostek chorobowych zaliczyć należy m.in. nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, które stanowią 44% wszystkich hospitalizacji. Choroby układu krążenia stanowią jedną z najważniejszych przyczyn absencji chorobowej, hospitalizacji oraz inwalidztwa. Wpływają w znaczący sposób, na jakość życia Polaków.

Dieta w walce z wysokim poziomem cholesterolu?

Walka z wysokim poziomem cholesterolu obejmuje kilka etapów. Pierwszym zalecanym krokiem w profilaktyce antycholesterolowej powinna być zmiana diety, dopiero później leki. Dieta powinna być zatem tak skompilowana, by możliwie najlepiej zabezpieczać przed koniecznością stosowania terapii farmakologicznych.

Według dietetyków podstawową zasadą diety antycholesterolowej jest regularne spożywanie 5 małych posiłków w stałych odstępach czasu, dzięki czemu zapobiegniemy napadom głodu oraz utrzymamy stały poziom cukru we krwi. Według różnych rekomendacji ostatni posiłek powinniśmy spożyć najpóźniej o godzinie 18, dzięki czemu nasz układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z trawieniem i nie będzie obciążony podczas snu.

Produkty zawierające stanole i sterole roślinne nie są przeznaczone dla ludzi, którzy nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi. Branie ich na zapas nie jest wskazane. Produktów tego typu nie powinny spożywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 5. roku życia. Spożywanie takich produktów szczególnie przez osoby zażywające leki obniżające poziom cholesterolu, powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarską. Jednocześnie tylko kompleksowa zmiana stylu życia, wyeliminowanie niekorzystnych dla naszego organizmu nawyków oraz modyfikacja sposobu żywienia mogą przyczynić się do poprawy stanu naszego zdrowia, w tym obniżenia poziomu cholesterolu.

Dieta antycholesterolowa powinna być prawidłowo zbilansowana pod względem zawartości wszystkich składników odżywczych oraz bogata w związki wspomagające obniżanie poziomu cholesterolu. W diecie powinny znaleźć się takie produkty jak: zboża z pełnego przemiału (pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, otręby pszenne, makaron razowy, brązowy ryż), ryby morskie, chude mięsa (indyk, królik, pierś kurczaka), chudy nabiał, świeże owoce i warzywa zielone oraz naturalne zioła i przyprawy (w tym czosnek, koper włoski, majeranek, bazylia, przyprawy korzenne, cynamon, imbir, goździki, kardamon). Nie powinniśmy także zapominać o tłuszczach do smarowania z dodatkiem steroli i stanoli, kwasach omega 3, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, oleju lnianym oraz orzechach.



Strona 4 z 6