Produkty na serce: Serce co nie lubi cholesterolu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)


Co może pomóc w walce z cholesterolem?

Współczesny przemysł spożywczy widząc potencjał w zdrowiu konsumentów przystąpił do rozpowszechniania idei tzw. żywności funkcjonalnej. Jednym z kierunków działania jest produkcja wyrobów zawierających dodatki pomagające w redukcji poziomu cholesterolu. Do najczęstszych dodatków tego typu zaliczyć można stanole i sterole roślinne, kwasy omega 3 oraz glutation.

• Sterole i stanole roślinne

Głównym źródłem fitosteroli są oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, ryżowy, kukurydziany, sojowy i sezamowy. Można je także znaleźć w ziarnach soi, ryżu, kiełkach pszenicznych, sojowych i kukurydzianych, orzechach, płatkach zbożowych i warzywach strączkowych. Sterole roślinne w swojej budowie chemicznej przypominają cholesterol. Z kolei stanole to grupa różnorodnych związków chemicznych, mających właściwość redukcji poziomu lipoprotein o niskiej gęstości LDL we krwi. Są syntetyzowane ze steroli roślinnych.

Sterole i stanole częściowo blokują wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, ograniczają jego wchłanianie z jelit do krwiobiegu, dzięki czemu zmniejsza się stężenie LDL („złego”) cholesterolu, który jest jednym z czynników ryzyka chorób serca. Dlatego też producenci wyrobów z dodatkiem steroli bądź stanoli roślinnych sugerują, że aby obniżyć poziom „złego” cholesterolu wystarczy 1,5-3 g steroli/steroli roślinnych dziennie.

Strona 5 z 6