Produkty na serce: Serce co nie lubi cholesterolu

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)
Dużą rolę w prewencji chorób serca odegrać mogą producenci żywności, którzy będą oferowali produkty zawierające rozsądne ilości niekorzystnych dla naszego zdrowia składników, tj. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcz lub sól.

Jedną z podstawowych chorób jest choroba niedokrwienna serca, czyli tzw. wieńcowa. Jest ona spowodowana w głównej mierze rozwijającą się miażdżycą. Schorzenie to jest przyczyną zgonu, co drugiej Polki w starszym wieku. Niestety, miażdżyca może się rozwijać także u młodszych kobiet, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Czynnikami bezpośrednio wymienianymi są otyłość, palenie papierosów, nadmierny alkohol oraz stresujący styl życia.

Kolejnym schorzeniem na liście chorób kardiologicznych jest dusznica bolesna, będąca następstwem niedokrwienia serca. Trudny do zniesienia ból pojawia się najczęściej w nocy, podczas odpoczynku lub pod wpływem emocji. Cichym i bezbolesnym „zabójcą” jest tzw. nieme niedokrwienie serca. Schorzenie to dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn jest zwykle skutkiem podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi. U kobiet może się pojawić w przypadku spadku poziomu estrogenów – szczególnie w okresie menopauzy. Pierwszym objawem choroby jest zwykle zawał i panie znoszą go dużo trudniej.

Kwasy omega-3 działają hamująco na stan zapalny, gdyż konkurują z kwasami omega-6, zmniejszając ich stężenie w tkankach oraz ograniczając ich reakcje z enzymami. Kwasy omega-6 (a zwłaszcza kwas arachidonowy) sprzyjają produkcji niekorzystnych dla naszego organizmu prostaglandyn, czyli hormonów prozapalnych.

Najbardziej znaną jednostką chorobową jest zawał. Może wystąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Niemniej jednak u kobiet przed pięćdziesiątką jest zwykle rozleglejszy i groźniejszy niż u mężczyzn. Schorzenie to jest związane z obniżeniem poziomu estrogenów. Istotą działania estrogenów jest fakt, że dzięki nim naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, mimo „obrośnięcia” blaszką miażdżycową, ale przez to później niż u panów wytwarza się w sercu tzw. krążenie oboczne. Naukowcy alarmują, że z roku na rok wzrasta liczba zawałów u coraz młodszych kobiet, na skutek właśnie spadku poziomu estrogenów.

Kardiologiczny zespół X to choroba, która ponownie o wiele częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Dolegliwość rozpoznaje się między 45. a 50. rokiem życia. Objawia się bólami wieńcowymi – pojawiają się one często w nocy, trwają około 30 minut i trudno je złagodzić.

Nadciśnienie, obok zawału to chyba najbardziej znana jednostka chorobowa. Rozwija się powoli i systematycznie niszczy układ krwionośny, mózg i nerki. Jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet, które weszły w okres menopauzy. Nieleczone, aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a u 1/3 pacjentów powoduje rozwój choroby wieńcowej. Nadciśnienie u młodych kobiet jest poważnym powikłaniem co dziesiątej ciąży i najczęstszą przyczyną śmierci matki i dziecka.

Polska a Unia Europejska

Liczba zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca była wyższa wśród mężczyzn w każdym z państw członkowskich UE. Umieralność z powodu chorób układu krążenia jest cały czas znacznie wyższa w Polsce, niż w 15 krajach „starej” UE. Badania z roku 2013 r. wskazują, iż była ona w Polsce wyższa od przeciętnej w UE 15; o 109% (w przypadku mężczyzn) i 87% (w przypadku kobiet). W przypadku osób w wieku aktywności zawodowej (25-64 lata) sytuacja jeszcze bardziej odbiega od statystyk UE. Umieralność polskich mężczyzn w wieku produkcyjnym jest obecnie wyższa o 177%, zaś kobiet o 128%; niż w UE 15. Przy utrzymaniu się obecnego tempa spadku aktualny średni poziom umieralności w krajach UE15 polscy mężczyźni osiągną dopiero około roku 2040, a kobiety około roku 2029.


Strona 2 z 6