Sery z dodatkami smakowymi: Klasyka kontra eksperyment

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Dodawać można wiele…

Obecnie dodatki smakowe dodawane są niemal do wszystkich gatunków sera. Dodatki możemy spotkać w serach podpuszczkowych twardych, serach pleśniowych, szeroko rozumianych serach białych oraz topionych. W zasadzie dodawać można prawie wszystko, co przyjdzie na myśl pomysłodawcy. Najczęściej są to różnego typu zioła (pieprz, bazylia, kozieradka, kumin), czosnek lub pokrojone orzechy i grzyby. Ale coraz częściej wyobraźnia przekracza tradycyjne smaki i na rynku pojawiają się niebanalne dodatki takie jak wino, lawenda lub płatki złota.

Sery podpuszczkowe twarde

W kategorii serów podpuszczkowych twardych na uwagę zasługują produkty polskiej mleczarni Spomlek (SM), która wypuściła linię serów z dodatkami „Sery z Radzynia”. W jej portfolio znajdziemy goudę z kozieradką, czarnuszką, z czosnkiem niedźwiedzim, imbirem, z ziołami i pomidorami. Sery z dodatkami ma także Grupa Mlekovita: Gouda z ziołami, Gouda z pieprzem oraz Mlekpol (SM): Gouda z pieprzem, Gouda z przyprawami oraz małe mleczarnie tj. Łask (OSM): Ser Łaski z przyprawami lub Ozorków (OSM).

Wśród importerów na uwagę zasługują firmy: Temar (PPH), Jansen i Euroser Dairy Group. W ofercie firmy Jansen znajdziemy m.in. sery hiszpańskie, tj. kozi Rocinante z czerwonym winem, Owczy Rocinante z rozmarynem, Kozi Rocinante z czerwonym winem, austriacki Winekäse oraz holenderski: Gouda Pesso, Gouda Rosso. W ofercie firmy Euroser Dairy Group wyróżnić należy m.in. ser Morbier z popiołem, cheddar z winem oraz Wensleydale z ananasem i żurawiną, cheddar z toffii, cheddar z jabłkiem i nutą cynamonu. Z kolei firma Temar (PPH) może pochwalić się w swojej ofercie serami z Litwy marki Vilvi (np. ser Tomator z suszonymi pomidorami).

Konserwatywni serowarzy uważają, że wdrażanie do serów różnego typu dodatków smakowych nie jest prawdziwym serowarstwem tylko tworzeniem marketingowych wynalazków. Dla nich istotny jest smak własny sera oraz jego unikatowe naturalne właściwości organoleptyczne. Jednak z perspektywy rynku i klienta wydaje się, że urozmaicanie oferty o warianty z dodatkami smakowymi stwarza możliwość na niezależny rozwój rynku. I mimo że tego typu produkty najprawdopodobniej nie zdominują rynku we wszystkich kategoriach to na pewno w pewien sposób go ubarwiają i nadają rysu pewnej świeżości.

Sery podpuszczkowe z porostem pleśni

W kategorii serów podpuszczkowych z porostem pleśni warto wspomnieć o produktach firm Arla Foods, Hochland Polska, Lactalis Polska, Mleczarnia Turek. Bardzo ciekawą ofertę prezentują też importerzy Eurial Polska, Euroser Dairy Group, Temar (PPH).

Arla Foods sery pleśniowe oferuje pod jednolitą marką premium Castello. Obecnie w portfolio marki znajdziemy Castello ser pleśniowy White z zielonym pieprzem. Hochland Polska w ofercie posiada brie z ziołami, z zielonym pieprzem oraz sery camembert z ziołami, pieprzem oraz pieczarkami. Sztandarową marką Lactalis Polska w tej kategorii jest President. W swojej ofercie Lactalis Polska posiada kilka wersji smakowych camemberta (m.in. z zielonym pieprzem, orzechami, ziołami prowansalskimi i chilli). W kategorii serów typu brie znajdziemy m.in. wersję z zielonymi oliwkami, orzechami.

Mleczarnia Turek (Grupa Savencia) oferuje kilka rodzajów serów typu camembert (m.in. ziołowy, z pieprzem, grzybami, czosnkiem oraz żurawiną i morelą). W kategorii brie zaś m.in. brie z pieprzem, grzybami oraz ziołami.

Strona 3 z 5